Biokominek, sposób na przytulny efekt w każdym wnętrzu
Do niedawna widok przytulnego płomienia, ciepło ognia i trzask iskier, zarezerwowane były dla domów z przewodami kominowymi. Idąca do przodu technologia zadbała jednak o to, żeby tymi samymi profitami cieszyć się mogli również posiadaczy mieszkań – niekoniecznie tych największych. Biokominek to fantastyczny element wystroju wnętrz, pełna uroku dekoracja i przy okazji, źródło ciepła.
Jak to działa?
Biokominek jest urządzeniem, w którym płomień powstaje na skutek spalania bioetanolu. To oparte na alkoholu biopaliwo, którego zawartość oscyluje zwykle w granicach 96%. Produktami spalania są para wodna oraz niezbyt znaczące ilości dwutlenku węgla. Nie ma dymu, nie ma popiołu, sadzy, nie ma substancji smolistych, a co za tym idzie, zupełnie nie jest potrzebny komin, który musiałby owe produkty spalania odprowadzać na zewnątrz. Wszystkie biokominki wyposażone są w zbiornik, do którego wlewa się biopaliwo ze specjalnym wkładem absorbującym, reszta to już ich wizualna konstrukcja, zmienna i uzależniona od wybranego modelu.
źródło: Kratki
Wygodne, proste i bezpieczne dla domowników
Niekwestionowanym atutem biokominków jest przyjazna eksploatacja. Wszystko, co trzeba zrobić, to wlać biopaliwo i rozpalić. Reszta magii dzieje się sama. Nie jest konieczne sprzątanie popiołu, który również nie rozsypuje się wokół kominka. Nie trzeba martwić się o składowanie drewna opałowego, które zawsze musi być suche. Nie trzeba czyścić sadzy, ani dbać o komin. W ramach obsługi eksploatacyjnej, warto jedynie raz na czas przepłukać ciepłą wodą zbiornik na paliwo.
Równie prosty jest ich montaż. A i to dotyczy tylko biokominków wiszących lub przeznaczonych do zabudowy – należy zamocować je we wnęce ściany lub na jej powierzchni (wywiercając po prostu otwory). Cała gama dostępnych biokominków wolnostojących wymaga natomiast wyłącznie złożenia elementów i już po chwili można cieszyć się ciepłem ognia.
Nie do przecenienia jest bezpieczeństwo użytkowe. Biokominki nie wydzielają szkodliwych substancji. Do ich użytkowania wystarczy normalna, sprawnie działająca wentylacja – zarówno w domu, jak i mieszkaniu, nawet w bloku. Z racji wydzielanego dwutlenku węgla, użytkując biokominek warto od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie. Absolutnie bezpiecznie mogą w pobliżu przebywać dzieci, alergicy oraz zwierzęta (z zastrzeżeniem ostrożności ze względu na ogień i wysoką temperaturę).
Kolejną zaletą biokominków są koszty eksploatacji. Dostępne powszechnie biopaliwo nie jest szczególnie drogie – choć oczywiście kosztuje więcej, niż drewno. Zaś podczas procesu spalania 1 litr biopaliwa spalany jest w czasie średnio 2-5 godzin ciągłego użytkowania.
źródło: Kratki
źródło: Kratki
Pełna gama modeli dla każdego wnętrza
Biokominki produkowane są w szerokiej ofercie wzorów, gabarytów i rodzajów do wyboru. Projektowane w wyjątkowych formach – nowoczesnych i klasycznych, stają się pięknym dopełnieniem aranżacji. Każdemu wnętrzu dodają przytulności, a ponadto, są dodatkowym źródłem ciepła. Bo choć nie mogą być traktowane, jako jedyne źródło ogrzewania, z powodzeniem dogrzewają pomieszczenie, w którym są stosowane.
Ogromny wybór biokominków do zabudowy, montowanych w stylu tradycyjnych kominków we wnękach, to świetne połączenie klasycznego szlifu z nowoczesną technologią i idącą z nią w parze wygodą eksploatacyjną. Posiadają wykończenie ze specjalnej, malowanej proszkowo na różne odcienie blachy stalowej lub pięknego, naturalnego kamienia. Świetnie komponują się z nieco większymi wnętrzami – tam, gdzie jest miejsce na taką dekorację ściany.
Tam, gdzie liczą się kompaktowe wymiary, świetnie sprawdzają się biokominki wolnostojące, przeróżnych wielkości i w różnych kształtach. Wszystkie je łączy jedno – niesamowicie nowoczesny efekt, który w połączeniu z przytulnym ciepłem, daje genialne rezultaty wizualne. Ten typ biokominków ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku domu z ogrodem lub mieszkania z przestronnym tarasem/balkonem, swobodnie można zmieniać ich lokalizację, tworząc wieczorem przytulną atmosferę pod chmurką.
Biokominki wolnostojące dostępne są również w wersji stołowej. Zgrabne rozmiary i wyjątkowe kształty, tworzą piękną dekorację stołową i źródło ciepła oraz światła. Czy można sobie wyobrazić piękniejszą oprawę rodzinnej imprezy?
źródło: Kratki
źródło: Kratki