Beton Architektoniczny – Nieograniczone Możliwości Aranżacyjne

Beton architektoniczny jest nowym-starym surowcem, wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Starym, bowiem pod kątem wytrzymałości i trwałości nie różni się szczególnie od znanego od lat, tradycyjnego betonu - kompozytu o niezwykłej odporności na uszkodzenia, wykorzystywanego każdego dnia w branży budowlanej. Nowym, ponieważ zupełnie inna jest jego struktura i – co za tym idzie – powierzchnia. Jego widoczna porowatość dodaje wizualnego charakteru i pozwala na uzyskiwanie zamierzonych w aranżacji celów. Powierzchnia jest natomiast niezwykle estetyczna i nie wymaga chowania go po tynkiem i innymi materiałami wykończeniowymi.

Szturmem przez świat

Swoją popularność zawdzięcza kilku cechom. Doceniany jest oczywiście za swoją trwałość. Nikt nie lubi zbyt częstych remontów, a beton architektoniczny jest pod tym względem wyjątkowo przyjazny – łatwy w pielęgnacji i wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czasu. Zaimpregnowany odpowiednimi środkami, nie zmienia barwy i skutecznie opiera się pleśni i wilgoci. Producenci cenią go także za łatwość, z jaką poddaje się dowolnym modyfikacjom. Wykonanym z niego elementom wykończeniowym można bardzo szybko zmienić kolor i nadać wybraną formę. Ponadto, stanowi dodatkową warstwę izolacyjną oraz wygłuszającą. Klienci lubią go natomiast za to, że – jak żaden inny materiał – pozwala uzyskać spektakularne efekty wizualne. Zdobył serca odbiorców surowością, nieco wręcz ostrą formą, którą tworzy na wykańczanych powierzchniach.

źródło: VHCT

Wygodnie i uniwersalnie

Jego unikalny charakter sprawia, że wdzięcznie komponuje się z różnymi dodatkami i pasuje w zasadzie do każdego typu pomieszczeń. Doskonale wygląda w łazience, kuchni czy salonie. Pozwala z łatwością dobrać meble i dodatki – począwszy od szkła i metalu, przez drewno, aż po tekstylia. Sprawdza się w małych i dużych wnętrzach – w zależności od wybranej formy i zastosowanych elementów dodatkowych.

Wszechstronne zastosowanie

Na pewno nie nadaje się zupełnie do wszystkiego, ale z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że – jak żaden inny materiał - sprawdza się w wyjątkowo wielu zastosowaniach.

Ściany.

Panele betonowe 3D – zarówno płaskie, jak i w postaci 3D to od lat hit hitów. Można nimi wykończyć jedną ścianę lub całe pomieszczenia. Jest bardzo przyjazny w układaniu i nie wymaga szczególnych zabiegów, aby efekt był prawdziwie powalający. Dostępny w różnych opcjach – gładkich lub z fakturą. W drugim przypadku porowata, lekko nierówna powierzchnia tworzy, w całym swoim uroku, wrażenie absolutnej naturalności. Każda płyta – choć pozornie taka sama, jest odrobinę inna, a całościowo tworzy to niezwykłe wrażenie. W wydaniu gładkim natomiast, pozwala uzyskać efekt pięknej „tafli”. Panele betonowe 3D w innowacyjnych kształtach, rozmiarach i formach, pozwalają tworzyć na ścianach prawdziwe dzieła sztuki. Tłoczone we wzory geometryczne, kostki, pasy, fale czy kształty inspirowane naturą, przyciągają spojrzenia.

Bez względu na wybór modelu, wzoru czy koloru, rezultat każdorazowo jest pełen nowoczesności i jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wykończeń – farb, tapet, paneli lub płytek. Nadaje wnętrzu industrialnego charakteru, który – w zależności od upodobań – można modelować dodatkami, meblami i innymi elementami aranżacji, uzyskując za każdym razem inne, indywidualne wnętrza.

źródło: Morgan & Moller

Podłogi.

Ściany to nie koniec szerokiego spectrum zastosowania betonu architektonicznego. Świetnie sprawdza się również na podłogach. Zwykle w formie płyt o grubości powyżej 2cm. Wyjątkowo trwały i odporny na zniszczenia, może cieszyć oczy przez długie lata i nie straszne mu ciężkie meble i upadające przedmioty. W przeciwieństwie do podłóg drewnianych, jest absolutnie odporny na zarysowania.

Z zastosowaniem płyt betonowych powstają industrialne wnętrza o modnym, loftowym charakterze. Choć nadaje wnętrzu surowości, wspaniale komponuje się ze szkłem i metalem – ale nie tylko. Sprawdza się również w cieplejszych połączeniach, w których ów kontrast pomiędzy ascetyczną prostotą, a ciepłem klasycznych dodatków, tworzy niebanalne kompozycje.

źródło: VHCT

Tarasy i elewacje. 

Dzięki swoim właściwościom, odpowiednio przygotowana mieszanka betonu z powodzeniem jest w stanie radzić sobie również w warunkach zewnętrznych. Doskonale sprawdza się w zmiennych temperaturach, jest odporna zarówno na mróz, jak i wilgoć oraz promienie UV, a pod wpływem czasu, nie traci swoich doskonałych cech – ani funkcjonalnie, ani wizualnie.

Beton architektoniczny świetnie spisuje się więc w roli płyt tarasowych oraz płyt elewacyjnych. W przypadku tych pierwszych, można stworzyć piękną aranżację, która swoim nieskomplikowanym stylem, pozostawia ogromną dowolność w doborze dodatków. Ponadto, dostępny jest w bardzo bogatej palecie naturalnych odcieni szarości – od niemal białego, aż po wpadający w czerń grafit.

Płyty elewacyjne dostępne są w rozmaitych kształtach, formach, o zróżnicowanym poziomie gładkości i różnych odcieniach. Pozwalają stworzyć naprawdę piękną, wyróżniającą się i zachwycającą elewację domu, która przetrwa bardzo długie lata bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

źródło: VHCT

Na wykończeniu nie koniec

Ponieważ surowiec tak świetnie się sprawdził i z takim impetem zdobył światowe rynki, zastosowanie betonu w aranżacji wnętrz poszło o krok dalej. Dostępna jest cała gama stylowych dodatków, wykonanych z betonu architektonicznego, z wykorzystaniem których, można dopełnić nieszablonowe aranżacje. Ramy i ramki, świeczniki, stojaki, uchwyty, donice, a nawet lampy – każdy z tych elementów bardzo uniwersalnie wtapia się w nadany styl i klimat wnętrza, utrzymując przy tym istotę surowości swojego charakteru.

źródło: Morgan & Moller

Naturalny i bezpieczny

Wymieniając jego wszystkie zalety, należy się przyjrzeć również bezpieczeństwu. Produkowany przez czołowych producentów na rynku, tworzony jest wyłącznie z naturalnych składników. Może więc być z powodzeniem stosowany w domach i budynkach, w których są dzieci, zwierzęta oraz alergicy. Posiada stosowne certyfikaty i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Nadaje się zarówno do mieszkań i domów, jak i budynków użyteczności publicznej.

źródło: Loft System