Sztukateria ścienna – ściany w światowym stylu

Sztukateria to ozdobne listwy ścienne, których użycie w architekturze i aranżacji wnętrz datuje się już na okres starożytności. Pierwotnie dekoracyjne listwy ścienne wykorzystywane były głównie na fasadach budynków, ale w renesansie i baroku wkroczyły dumnie również do wnętrz, dodając im blichtru i splendoru.

Sztukateria elewacyjna jest mocniejsza, bardziej wytrzymała – musi sobie bowiem radzić ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Listwy ścienne gładkie, które wykorzystuje się we wnętrzach, mają pełnić role dekoracyjne i są wystarczająco trwałe, aby z powodzeniem poradzić sobie długie lata w pomieszczeniu, dodając mu klasy i uroku.

Listwa dekoracyjna ścienna – do wyboru, do koloru

Ozdobne listwy ścienne przyjmują rozmaite kształty, wzory i wielkości. Dzisiejsza oferta jest niezwykle bogata i pozwala stworzyć na ścianach prawdziwe arcydzieła. Gzymsy, rozety, pilastryornamenty – często roślinne, stiuki i klasyczne, gładkie listwy ścienne – wybór jest ogromny.

Tworzywo polimerowe, z którego są wykonane, doskonale radzi sobie z upływem czasu i wdzięcznie przyjmuje farbę, jeśli chcemy nadać listwom kolor. Dziś szczególną uwagę poświęcimy wewnętrznym listwom ściennym i sprawdzimy, jak można je wykorzystać w pomieszczeniach.

Listwy na ścianę – uniwersalizm w doskonałym wydaniu

Wbrew pozorom, listwy ścienne nie są wcale przeznaczone wyłącznie do wielkopowierzchniowych wnętrz w stylu pałacowym. Równie dobrze sprawdzają się w zwykłych mieszkaniach. Obawa o to, że uzyskany efekt będzie przytłaczający, jest zbędna. W zależności od rodzaju i gabarytów użytych listew, można tworzyć dekoracje zarówno w przestronnych, dużych pomieszczeniach, jak i zwykłych pokojach w bloku.

Listwy dekoracyjne mają jeszcze jedną zaletę, są wyjątkowo uniwersalne w aranżacji. Idealnie wpisują się w styl nowoczesny, świetnie harmonizują z wnętrzami w stylu klasycznym, doskonale pasują do mieszkań o charakterze modernistycznym. W zależności od wybranego rodzaju, kształtu listew, można je dopasować do nieskończenie wielu aranżacji.

Listwy ścienne gładkie czy ozdobne mogą mieć ogromnie wiele zastosowań. Są wspaniałym sposobem na to, aby odciąć kolor ściany – np. w połowie jej wysokości czy długości, tworząc wizualnie zupełnie odrębną część ściany.

Z wykorzystaniem listwy ściennej można stworzyć ramę – do obrazów, oświetlenia lub dowolnej, innej dekoracji – to również wizualnie stwarza wrażenie odcięcia w doskonałym stylu.Listwy mogą również funkcjonować jako zupełnie odrębna i samodzielna dekoracja – malując je na inny, niż ściana, kolor lub pozostawiając w kolorze ściany, uzyskujemy doskonały efekt wizualny i ozdobę samą w sobie – ściana nabiera klasycznego, eleganckiego wyrazu.

Listwami można okalać lustra, okna czy też drzwi. Wybór możliwości jest tak naprawdę nieskończenie bogaty i ograniczony wyłącznie przez wyobraźnię aranżera. Listwy ozdobne dodają uroku, przyciągają uwagę, podkreślają to, co chcemy podkreślić, sprawiają, że wnętrze nabiera szlifu dostojności, elegancji i unikalnego, własnego charakteru.

Łatwiej być nie może

Kolejną zaletą ozdobnych listew ściennych jest łatwość ich montażu. Nie potrzeba ani szczególnych umiejętności, ani specjalistycznych narzędzi, żeby zamocować listwy na ścianach, tworząc ponadczasowe aranżacje. To szybkie i niezwykle proste. Zdecydowanie warto spróbować!