Styl kolonialny - czym się charakteryzuje

Gdy klasyczna europejska elegancja połączyła się z egzotyką dalekich krain powstał właśnie styl kolonialny. To wysublimowane połączenie klasyki z wpływami z dalekiego wschodu wzbudza w nas coraz większy zachwyt. Styl kolonialny to przede wszystkim ciężkie meble i dodatki.

Tworząc wnętrze w stylu kolonialnym inspirujemy się dalekimi podróżami do Korei, Japonii, Indonezji czy Tajlandii. Styl kolonialny charakteryzuje się eleganckim ale jednocześnie przytulnym wyglądem, który nawiązuje do epoki odkryć geograficznych i podbojów kolonialnych. Dziś architekci łączą go z elementami nowoczesnymi, aby uzyskać stylowe i harmonijne wnętrze.

KOLORY

Kolory, które dominują we wnętrzu kolonialnym to przede wszystkim beże, biele i kość słoniowa. Dzięki tak neutralne bazie, można poszaleć z kolorystyką w dodatkach jak i na większych elementach np. meblach tapicerowanych. Brązy, ciemne zielenie i inne kolory ziemi śmiało można wpleść we wnętrze ale uważajcie by nie przytłoczyć wnętrza. 

MATERIAŁY

Podstawa to natura. Materiały takie jak rattan, kamień, wspomniane wcześniej drewno to jest to po co należy sięgnąć tworząc aranżację w stylu kolonialnym. Tkaniny też odgrywają ważną rolę - bawełniane poduszki, pledy z lnu, plecione dywany - to się sprawdzi!



Wspaniałym elementem dekoracyjnym, który jest jednocześnie niezbędny do funkcjonowania w każdym domu czy mieszkaniu, jest również oświetlenie. Do głównych lamp sufitowych dobierz orientalne lampy stojące z abażurami, dające delikatne, klimatyczne i kojące światło. 

Jeśli chodzi o podłogę: warto postawić na kafle w geometryczne, kolorowe wzory, lub parkiet z egzotycznego drewna. Na pewno efekt będzie spektakularny. 

Aranżacje w stylu kolonialnym, poprzez użycie materiałów z wyższej półki wyglądają bardzo wytwornie i estetycznie. 

Podróżniczego klimatu, który jest świetnym nawiązaniem do stylu kolonialnego nadadzą też dodatki takie jak: mapa stylizowana na stara, globus, skórzana walizka czy drewniana skrzynia. Warto też postawić na dużą, przestronną szafę w kolorze mahoniu oraz na toaletkę lub sekretarzyk. Idealnie wpasuje się w klimat! 



Nie można zapomnieć o roślinach. Tu najlepiej byłoby postawić na egzotyczne gatunki, żeby dopełnić całość. Nie zawsze jednak mamy do takich dostęp, dlatego zapełnijcie po prostu przestrzeń zielenią - koniecznie w drewnianych donicach.  Co się jeszcze przyda? Skrzynki, mosiężne posążki, maski bożków i porcelana w orientalnym stylu. Oczywiście jak zawsze, pamiętajcie o umiarze, bo łatwo jest taką przestrzeń zadusić i przytłoczyć. Wyczucie smaku to podstawowa zasada przy urządzaniu i aranżacji przestrzeni w każdym stylu. Kolonialny styl pokocha każdy, kto lubi nietypowe wnętrza, kocha poznawać nowe kultury i ceni różnorodność.

Styl kolonialny w pigułce

  • Naturalne materiały - w kolonialnych wnętrzach dominują drewno, wiklina, rattan oraz kamień. Mile widziane są też naturalne tkaniny: len, bawełna, jedwab, wełna. 
  • Kolory ziemi - odcienie przeważające to beże, brązy, zielenie. Mogą one występować jako motyw na tkaninach jak również w samych meblach czy dodatkach.
  • Wzory etniczne - motywy etniczne to bardzo charakterystyczny element tego stylu. Mogą to być hafty, drukowane wzory zwierzęce lub metalowe ozdoby.
  • Klasyczne meble - czyli często masywne, ciężkie, wykonane z ciemnego drewna . Czasem ozdobione delikatnymi ornamentami.
  • Ekskluzywne dodatki takie jak : porcelana, kryształ, mosiądz, a także lampiony, świeczniki czy wachlarze.