Styl klasyczny we wnętrzach

Styl klasyczny można łatwo określić jednym słowem - równowaga. Wiąże się on przede wszystkim z ponadczasowością. Najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach, takich jak np. rezydencje. Duże domy czy hotele zyskają dzięki niemu elegancji.

Większość osób, niezależnie od upodobań estetycznych, bez problemu odnajdzie się w klasycznie urządzonym wnętrzu - co więcej, będzie się w nim czuło przyjemnie. Oczywiście właściciel mniejszego mieszkania w bloku, fan stylu klasyczne, nie musi w żaden sposób rezygnować z takiego wnętrza. Jedyne, co powinien, to zachować umiar. Przy małych powierzchniach łatwo jest zgubić wyczucie, a zbyt duża ilość sztukaterii ściennej obciąży mieszkanie, które może stać się męczące w odbiorze. Współcześnie styl klasyczny wiąże się z minimalizmem i dodatkami z górnej półki. Wnętrze w stylu klasycznym bardzo dobrze prezentuje się solo, jak i w połączeniu z innymi kierunkami, dla których stanowi bazę. 



Jedna z większych zalet stylu klasycznego, jest fakt, że nie wychodzi on z mody. Emanuje przytulnością i niewymuszoną elegancją. Miłośnicy aranżacji wnętrz nie kryją do niego słabości i cenią za ogromny potencjał. 

Dodatki mają służyć wygodzie, ale przede wszystkim powinny być ponadczasowe i wysokiej jakości, tak aby mogły służyć przez lata. Ta cech stanowi priorytet przy aranżacji wnętrza klasycznego. Najlepszej jakości materiały mają niemały wpływ na odbiór wnętrza: wygodne meble, szlachetne materiały czy luksusowy żyrandol czynią miejsce eleganckim. Wybierając wysokiej jakości elementy wyposażenia negujemy sezonowość produktów co dziś jest bardzo istotne dla świadomego odbiorcy.


Ważnym elementem dekoracyjnym we wspomnianym stylu jest kominek - klimatyczna część anturażu. Jeśli natomiast z różnych względów nie możecie sobie na to pozwolić, postawcie na biokominek lub portal kominkowy.


Kolory dominujące w klasycznym wnętrzu to biel, kremowy, jasny szary. Są to świetne bazy do żywszych akcentów kolorystycznych, takich jak : żółty, niebieski czy zielony. Dekoracje takie jak koce, poduchy i bibeloty są raczej oszczędnie rozstawiane. Pamiętajmy, że liczy się najwyższa jakość, w myśl zasady “mniej znaczy więcej”. Klasyczne aranżacje są nawiązaniem do minionych epok, dlatego doskonałym wyborem okaże się fotel w stylu wiktoriańskim lub antyczna konsola.

Głównymi zasadami, którymi powinniśmy się kierować przy urządzaniu wnętrza klasycznego są: dążenie do ładu, zachowanie proporcji, harmonia i jakość.

Sztukateria. Nie możemy jej pominąć. Dzięki niewielkim listewkom, możecie stworzyć piękne zdobienia ścian z delikatnymi dekorami. Z elementami sztukaterii nawet niewielki pokój możesz zamienić w pełne blasku i elegancji wnętrze. Listwy karniszowe z powodzeniem sprawdza się w roli maskownica karnisza i dodadzą wnętrzu wytworności. Na koniec, dobrze już znane listwy przypodłogowe, które nie tylko są niezwykle praktyczne ale i w tym stylu okażą się wisienką na torcie.



Jak już pewnie zauważyliście, klasyka we wnętrzach ma wiele zalet. Stonowana, uporządkowana przestrzeń nie musi wcale być nudna. Pamiętajcie, że nie trzeba sztywno trzymać się zasad i urządzać dom w jednym stylu. Styl klasyczny niewątpliwie nada się do salonu, gdzie stworzy idealne miejsce do odpoczynku i spotkań w gronie przyjaciół.

Mieszkanie w stylu klasycznym jest gwarancją stworzenia przytulnego, pełnego ciepła i harmonii wnętrza charakteryzującego się dobrym smakiem, komfortem i luksusem, na który nas stać. Powodzenia w aranżacjach!