Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna

Najważniejszym pojęciem przy tworzeniu funkcjonalnego pomieszczenia powinna być ergonomia. Ergonomia czyli takie podejście do aranżacji, w którym najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby. Odpowiedni układ mebli, wysokość blatów i odległość między sprzętami ułatwią korzystanie z pomieszczenia a tym samym pozwolą stworzyć ergonomiczne wnętrze.

W tym artykule postaram się zebrać podstawowe zasady projektowania i prześwietlić najpopularniejsze układy mebli kuchennych. Zapraszam do lektury!

Takim najpopularniejszym pojęciem przy aranżacji kuchni jest trójkąt roboczy. Sprawia on, że codzienne prace w kuchni stają się mniej czasochłonne, a co ważniejsze przyjemniejsze. Zasada dotyczy rozstawienia w kuchni trzech najważniejszych sprzętów: zlewu, kuchenki oraz lodówki. Chodzi o to, by znalazły się one jak najbliżej siebie w układzie odzwierciedlającym trójkąt.



Optymalne odstępy między nimi powinny wynosić:

  •  Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
  •  Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm 
  •  Lodówka i kuchenka: 120-270 cm

Kolejną zasadą jest układ mebli. Oczywiście wiele tu zależy od wielkości pomieszczenia i tego czy jest to osobna przestrzeń czy aneks. Możemy wyodrębnić 6 podstawowych układów mebli kuchennych:

Kuchnia jednorzędowa/kuchnia na jednej ścianie

To typowe rozwiązania dla małych pomieszczeń i aneksów kuchennych. Pomimo oszczędności miejsca jest to dość funkcjonalne rozwiązanie. Lodówkę należy ulokować na którymś z końców - prawym bądź lewym, a kuchenka i zlew w kolejności, według uznania domowników. Ze względu na to, że dysponujemy tu tylko jedną ścianą, warto wykorzystać to maksymalnie i umieścić szafki aż do sufitu.

Kuchnia dwurzędowa/na dwóch ścianach

Na wygląd takiej kuchni składają się meble umieszczone w dwóch równoległych liniach. Odległość między tymi rzędami powinna być nie mniejsza niż 90 cm. To pozwoli na swobodne przemieszczanie się oraz otwieranie szafek czy zmywarki. W tym układzie np. lodówka i zlew znajdują się po jednej stronie a po drugiej kuchenka. Ważne jest to, że dwa wierzchołki trójkąta roboczego znajdują się tutaj na jednej ścianie, a jeden na drugiej.

Kuchnia w kształcie litery L

Ten układ oznacza, że szafki zamontowane są wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej przy aneksach kuchennych. Kuchnia w kształcie litery L jest jasna i sprawia wrażenie przestronnej. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie szafki narożnej w tym układzie jest np. magazyn z długoterminową żywnością. Najlepszym układem sprzętów jest zlew i lodówka na jednej, dłuższej stronie.

Trójkąt roboczy to uproszczenie, by mieć ogólny pogląd. Chodzi o to by, w każdym układzie mebli, dążyć do tego aby żaden z trzech głównych sprzętów w kuchni - lodówka, płyta grzewcza i zlew, nie stał obok siebie. Oczywiście, oprócz układu jednorzędowego - tu nie ma innej opcji. Najważniejsze jest to, aby dążyć do wybranego układu.

Kuchnia w kształcie litery U

Układ idealny. Szafki rozmieszczone są wzdłuż trzech ścian, tworząc literę U. W tej aranżacji łatwo jest “zawalić” przestrzeń i postarać się o wrażenie przytłoczenia, dlatego ważne aby jedną ścianę pozostawić wolną od górnego segmentu szafek. Przestrzeń będzie dzięki temu lżejsza.

Kuchnia z półwyspem/kuchnia w kształcie litery G

To marzenie wielu z nas. Niestety nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić, zwłaszcza gdy aranżacja dotyczy przestrzeni w bloku. Większość architektów uważa, że wyspa powinna zajmować między 1/10 a 1/15 powierzchni kuchni. Na pewno nie powinna mieć mniej niż 1m2. No cóż, nie możemy też zapomnieć o przestrzeni wokół - czyli kuchnia z wyspą to około 14 m2. No, nie są to standardowe rozmiary. W takim przypadku, by nie porzucać marzeń, możemy sięgnąć po rozwiązanie jakim jest kuchnia w kształcie litery G. Tak zwana kuchnia z półwyspem. 

Na kuchennej wyspie najczęściej lokalizuje się strefę gotowania i przygotowywania posiłków. Kuchnia z wyspą pozwala na dużą dowolność w kwestii rozmieszczenia trójkąta roboczego. Jest modnym i nowoczesnym rozwiązaniem aranżacyjnym.



To o czym należy niezaprzeczalnie pamiętać przy tworzeniu kuchni to blat, a dokładniej blat roboczy. Główny blat roboczy powinien mieć długość 90-120cm, a jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Miejsce do przyrządzania posiłków, czy wypakowywania zakupów jest naprawdę bardzo ważne i musi się znaleźć w kuchni chociażby w tej minimalnej wersji. Blat przy, którym obieramy warzywa powinien mieścić się na 1m wysokości. 

Ważne jest również oświetlenie w kuchni. Bez wątpienia wpływa ono na ergonomię w kuchni. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła. Warto zainstalować ledy pod szafkami oraz zadbać o to, by mieć dobrze oświetlony blat roboczy. Oświetlenie miejscowe dobrze jest umieścić nad kuchenką, zlewem, i stołem czy wyspą. 

Jak urządzić kuchnię by była funkcjonalne? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim oświetleniu i zasadzie trójkąta roboczego, a Twoja kuchnia będzie najlepszym pomieszczeniem w domu! Powodzenia.