Jak montować listwy MDF?

Przypodłogowe listwy z MDF to proste, przyjazne w montażu, efektowne wizualnie i korzystne cenowo rozwiązanie, chętnie i często wykorzystywane w wykańczaniu wnętrz. Projektowane w różnych stylach, z różnymi ułatwieniami funkcjonalnymi, w bogatej kolorystyce, listwy przypodłogowe MDF z łatwością pozwalają się dopasowywać do rozmaitych stylów aranżacyjnych. Sprawdź jak łatwo możesz je samodzielnie zamontować w swoim domu.

Listwy przypodłogowe MDF wykonane są z takich samych, drewnopochodnych płyt, jakie wykorzystuje się w produkcji mebli. Projektowane są w różnych formach – prostych, dekorowanych, z wyżłobieniami oraz w różnych wymiarach – od bardzo wąskich po szerokie. Powinny posiadać specjalny „tunel”, przeznaczony na kable. Ponadto, dostępne są w bogatej gamie kolorów, które ułatwiają dobranie listew do potrzeb aranżacyjnych.

Montuje się je na klej lub klamry montażowe. Ważne, aby wybierając listwy, uwzględnić sugestię sposobu ich montażu podaną przez producenta.

Niezbędne akcesoria

Do samodzielnego montażu listew MDF potrzebnych będzie kilka narzędzi:

  • Kołki - klamry (w przypadku wyboru tej formy montażu)
  • Klej montażowy (w przypadku wyboru tej formy montażu)
  • Pistolet do aplikacji kleju oraz akrylu
  • Spoiwo (klej) do łączenia listew
  • Akryl
  • Piła kątowa (tzw. ukośnica)
  • Gumowy młotek
  • Opcjonalnie – kołki szybkiego montażu

 

Montaż



Cięcie do wymiaru

Listwy – w zależności od producenta – dostępne są przeważnie w długości +/- 2,5m. Bez względu na wybrany rodzaj montażu, listwy należy w taki sam sposób dociąć do potrzebnych wymiarów. W pierwszej kolejności należy wybrać dłuższą ścianę, która mieści pełną listwę. Pozostały fragment będzie wymagał precyzyjnego docięcia, w miejscu łączenia tnąc listwy pod kątem prostym. Taki sam zabieg będzie konieczny na wewnętrznych i zewnętrznych kątach. Tu jednak ciąć należy starannie pod kątem 45 stopni. Tylko wtedy listwy na łączeniach w narożnikach zejdą się ze sobą co do milimetra. Po zakończeniu cięcia, drobne nierówności można wygładzić – zeszlifować papierem ściernym, aby można było staranniej je dopasować.

Montaż na klej

Dociętą do wymiaru listwę należy posmarować klejem. W tym celu należy odwrócić ją do frontem do dołu i nałożyć pistoletem klej, pamiętając przy tym o pozostawieniu wolnego marginesu od brzegu – w tym miejscu po dociśnięciu listwy do ściany, klej sam się rozejdzie. Klej nakładamy wokół całej krawędzi listwy. Posmarowaną listwę należy przyłożyć do ściany i docisnąć.

Docinane, krótsze odcinki listew montuje się w ten sam sposób, precyzyjnie dopasowując boczne krawędzie do siebie. Na spojeniu przedłużek oraz wzdłuż górnej krawędzi całej listwy, aplikujemy spoiwo – klej do łączenia listew. Jego nadmiar, czyli to, co wypłynie po dociśnięciu, niezwłocznie należy usunąć wilgotną, odciśniętą, czystą ściereczką. Żeby zwiększyć precyzję, listwy po dociśnięciu można dobijać gumowym młotkiem (który mimo siły, z jaką działa, nie uszkodzi listew).

Montaż na kołki

Kołki - zatrzaski montuje się w odległościach, które zapewnią ciągłość bez odchyleń od powierzchni ściany – zwykle wystarcza odległość co ok 0,5m. Jeśli jednak ściany mają jakieś krzywizny, należy zwiększyć ilość zatrzasków, zagęszczając ich rozmieszczenie. Po ulokowaniu planowanych miejsc zaczepów, te same odległości należy przenieść na ścianę – starannie odmierzając odstępy i wywiercić otwory (upewniając się, że planowana odległość od podłogi odpowiada otworom w zatrzaskach montażowych).

Po wywierceniu otworów, zatrzaski należy zamocować w ścianie, przykręcając je na kołki. Po zamocowaniu, listwę wystarczy wsunąć na klamry i docisnąć. Można w tym celu pomóc sobie gumowym młotkiem. Bardzo małe – krótkie odcinki listew (przedłużki) należy przykleić metodą opisaną wyżej.

Dopracowanie detali

Po zakończeniu montażu, jeśli gdzieś nie udało się wystarczająco precyzyjnie dopasować do siebie elementów lub na narożnikach oraz między ścianą, a listwą widoczne są szczeliny, należy wykończyć je, maskując akrylem. Możliwie niewielką ilość należy zaaplikować w potrzebne miejsca, a nadmiar wytrzeć wilgotną ściereczką lub palcem. Jeśli listwa ma być malowana, akryl równie wdzięcznie przyjmie farbę.

Jeśli w pomieszczeniu ściany/podłogi nie są idealnie równe i zarówno na zatrzaski, jak i klej, efekt wizualny montażu nie jest idealny, w trudniejszych miejscach można wesprzeć się kołkami szybkiego montażu. W tym celu, w miejscu gdzie listwa nie dotyka podłogi, należy nawiercić otwór (odrobinę większy, niż kołek montażowy) przez listwę i ścianę, zamocować kołek tak, aby nie wystawał ponad powierzchnię listwy i przykręcić listwę śrubą. Miejsce montażu należy zaszpachlować, a po wyschnięciu zeszlifować do gładkości, można użyć do tego akrylu. W takich przypadkach również całość po zakończeniu montażu można zamalować, ukrywając mankamenty.