Styl Vintage - czym się charakteryzuje

Samo słowo “vintage” oznacza dobry rocznik. Ma powiązanie z branżą winiarską i oznacza szlachetne wino z owoców z jednego sezonu. Z jakiś, nie do końca znanych przyczyn słowo to naturalnie przeniknęło, najpierw do świata mody a chwile później stało się określeniem jednego ze stylów wnętrzarskich.

Styl vintage, bo to o nim dziś napiszę, cechuje się meblami i przedmiotami z duszą. Starocie z targu czy ze strychu babci mają tu szczególne znaczenie. Wielbiciele tego stylu najchętniej inspirują się latami 50. i 60. wykorzystując w swoich wnętrzach legendy takie jak meblościanka, fotel Chierowskiego model 366 czy ceramikę z Bolesławca.

Wnętrza vintage to nowe odsłony starych przedmiotów. Absolutnie nie są to kopie PRL-owskich wnętrz. Istotą jest stworzenie indywidualnego wnętrza z wykorzystaniem rzeczy z odzysku - nie mówimy tu o antykach. Klimat takiego wnętrza nada właściciel, który w jedyny i niepowtarzalny sposób nada starym przedmiotom drugie życie i zaprezentuje je w nowej odsłonie. Jest to styl bardzo często wykorzystywany przez młodych ludzi, którzy cenią sobie rzeczy z odzysku a także nierzadko nadają im zupełnie nowy wygląd lub przeznaczenie. Niektórzy tłumaczą to szukaniem własnej historii inni chęcią bycia oryginalnym.  Niezależnie od pobudek trend ten zachęca do tak popularnego dziś zero waste a także ograniczenia konsumpcjonizmu.

Aranżacje vintage cechują się odważnymi zestawieniami kolorów i mnóstwem bibelotów. Pamiętajcie o tym by nie odzwierciedlać 1:1 wnętrza z dawnych lat. Styl vintage można w dwojaki sposób przemycić do wnętrza - umieszczając kilka wyszukanych staroci w nowoczesnym wnętrzu lub odwrotnie - unowocześniając “starą” aranżację. Jak zawsze, ważne jest by nie przedobrzyć i zachować dystans. Bo przecież nie chodzi tu o odtworzenie muzealnego wnętrza. Kluczem jest połączenie starego z nowym w idealnych proporcjach.

Najważniejsze cechy stylu:

➝ meble i przedmioty stare z charakterem i duszą,

➝ nietypowe połączenia starego z nowym,

➝ bibeloty np. narzuty, poduszki, serwetki, 

➝ inwencja twórcza

W nowoczesnym “starym” wnętrzu postaw na ekstrawaganckie dodatki - meblościanka, musztardowe zasłony czy wspomniany już wcześniej fotel Chierowskiego. Wspaniale prezentować się będzie również wyeksponowany zbiór płyt winylowych w towarzystwie gramofonu ze strychu dziadka. Styl vintage nakręcać będą właśnie bibeloty - z sentymentem do przeszłości lecz w nowoczesnej odsłonie. Jest to nurt dla indywidualistów, którzy oczekują oryginalnych aranżacji  bez powielania obrazków z katalogów wnętrzarskich.


Meble i dekoracje w stylu vintage najlepiej zaprezentują się w towarzystwie jasnych, białych ścian. Kolorystyka najczęściej bywa stonowana, w ciepłych barwach. Uzupełniają ją delikatne błękity i szarości. Intensywne barwy najlepiej umieścić w akcentach takich jak poduszki - uwspółcześni to przestrzeń.


Vintage mówi nam o tym, że dobry design nie wychodzi z mody. Jest to styl, który możemy przemycić do każdego wnętrza. Ponadczasowość gwarantuje, że te aranżacje zawsze się obronią. Styl vintage pozwala na stworzenie wnętrz wyjątkowych, niepowtarzalnych i tylko naszych. 

Niezwykła jest różnorodność aranżacji w tym stylu! Pamiętajcie, że styl vintage może przybierać wiele form - od romantycznej po surową. Styl ten ma potencjał, który odkryje nie tylko miłośnik dawnych lat ale i ten, kto chce wprowadzić do swojego wnętrza niebanalny klimat. Niekwestionowaną cechą tego stylu jest jego różnorodność. Powodzenia w aranżacjach!