Salon w stylu klasycznym

Mogłoby się wydawać, że styl klasyczny już przeminął, że wyparły go nowoczesne aranżacje i odważne, nieszablonowe stylizacje wnętrz. Nic bardziej mylnego. Klasyka broni się sama, zawsze pasuje i pozwala uzyskać niezwykłą przytulność. Jak urządzić pokój dzienny w stylu klasycznym? Spieszymy z pomocą.

Bez wątpienia, panuje obecnie moda na oszczędny styl skandynawski, surowy industrializm lub chłodny minimalizm w nowoczesnym wydaniu. Faktycznie, takich inspiracji można znaleźć najwięcej. Nie każdemu jednak odpowiada ich charakter. Tymczasem, tradycyjny styl klasyczny ma mnóstwo walorów funkcjonalnych, wdzięcznie łatwo dopasowuje się w nim elementy do siebie i daje ogromne pole do manewru w zakresie wizualnym.

Klasyczną aranżacją rządzi przede wszystkim estetyka i dobry smak. Elementy wystroju harmonizują ze sobą, żaden z nich nie przyjmuje roli gwiazdy, a wszystkie razem pracują na efekt ogólny. Taki styl ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – jest ponadczasowy. Nie prześcignie go moda, a kiedy poczujesz znużenie i chęć zmiany, wystarczy parę drobiazgów, żeby nadać wnętrzu nowy ton.

Klasycznie, czyli jak?

Salon w stylu klasycznym, to przede wszystkim podział funkcjonalny. W takim wnętrzu wyraźnie dostrzega się strefę wypoczynku – kanapa, ława, telewizor czy strefę posiłków – stół jadalny, krzesła, lampa. W centrum salonu znajduje się obszerna, wygodna kanapa, fotele i niska, wcale niezbyt mała ława. Strefa jadalna z wysokim stołem i wygodnymi krzesłami znajdować się powinna nieco bardziej na uboczu.

Tradycyjna aranżacja to oszczędność w poszukiwaniu „udziwnień” – stawiamy na prostą, klasyczną formę i eleganckie wzornictwo. Nieodłącznym elementem takiej aranżacji jest zbliżenie się do natury – podłogi z drewna i naturalne kolory. Wykorzystujemy naturalne drewno, kamień czy skórę.

Kolorystyka

Sięgamy po barwy ziemi – sprawdzają się beże, brązy, rozmaite odcienie szarości, raczej unikamy ostrych kolorów, chyba, że dotyczą dodatków. Ściany mogą być dekorowane tapetami, ale wybrać należy raczej te bardziej stonowane, w spokojnych wzorach. W podobnej kolorystyce powinny być meble – im bardziej naturalne (najlepiej drewniane), tym lepiej. W formie uzupełnienia duży, klasyczny, jasny dywan.

Meble

Oferta kształtów i rodzajów mebli jest bardzo bogata. Co wyróżnia meble w stylu klasycznym? Są proste i wygodne. Mogą nawiązywać do wcześniejszych epok lub odzwierciedlać obecne trendy. Meble klasyczne utrzymane są w charakterze funkcjonalnej estetyki. Bywają wizualnie ciężkie, ale dzięki temu, są również bardziej trwałe i wytrzymałe. Można próbować samodzielnej kompozycji lub sięgnąć po gotowy zestaw jednego producenta, który zagwarantuje wizualną spójność.

Klasyczne dodatki

Styl klasyczny pozwala szaleńczo popuścić wodze fantazji i daje ogromną swobodę aranżacyjną. Wnętrze klasyczne może być urządzone „na bogato” – ze zdobionymi kocami, pledami, poduszkami, wzorzystym obrusem, zasłonami, ulubionymi obrazami i wazonami, pełnymi kwiatów w różnych miejscach. Można również pójść w kierunku bardziej oszczędnym, stawiając np. na dominującą w przestrzeni kanapę i jednolite, wtapiające się w aranżację dodatki w prostym stylu. Zawsze dobrze wyglądają rośliny – jeśli wnętrze jest przestronne, duże, rozłożyste kompozycje w eleganckich donicach.