Dąb Rossport BiClick AFIRMAX panel podłogowy winylowy
- Promocja
- -12%
Układanie paneli winylowych na podłodze jest relatywnie łatwym procesem, ale wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Przed rozpoczęciem pracy warto zacząć od zapoznania się z kilkoma podstawowymi krokami, które ułatwią cały proces.
Pierwszym, podstawowym krokiem po zakupie paneli, jest ich aklimatyzacja. Przed rozpoczęciem montażu panele winylowe należy umieścić na minimum 24 godziny w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Temperatura tam powinna wynosić 18–30°C. Krok drugi to przygotowanie powierzchni. Pomieszczenie musi być czyste, a podłoga zamieciona. Podłoże musi być równe, płaskie i suche. W przypadku, gdy podłoże jest nierówne, konieczne będzie jego wyrównanie podkładem. Właściwości podkładu to:
Możecie też sięgnąć po wykonanie wylewki samopoziomującej.
Panele winylowe to dobry pomysł na remont, dlatego należy wziąć pod uwagę, że jeśli układamy panele na już istniejącą podłogę musimy spełnić kilka warunków. Jeśli chcemy położyć je na płytkach ceramicznych to na początek musimy wypełnić fugi - jeśli ta jest szersza niż 4mm i głębsza niż 1mm, należy wypełnić ją masą np. fugą żywiczną.
Krok trzeci to docięcie i ułożenie .Sposób montażu paneli winylowych zależy od ich rodzaju. Najpopularniejsze są panele winylowe montowane na tzw. click. Wyróżniają się one tym, że montujemy je w sposób klasyczny “pływający” podobny do podłogi laminowanej. Musimy wówczas pamiętać, aby zachować odpowiednie przewidziane przez producenta dylatacje.
Do układania takich paneli, potrzebujemy kilku narzędzi. Są nimi miarka, nożyk do cięcia, gumowy młotek i kliny.
Podczas układania paneli winylowych na naszej drodze mogą pojawić się niewielkie przeszkody, w tym rury grzewcze i inne elementy na stałe umocowane w podłożu. Należy wtedy odrysować na panelu otwory pod rury lub inne wystające elementy. Następnie wystarczy wyciąć te elementy i przykleić tylną część za np. rurą.
Instalację paneli radzimy zacząć od środka pomieszczenia — nie jest to obligatoryjne, jednak zalecana przez nas metoda pomaga zgubić ewentualną krzywiznę ścian. Warto także podzielić przestrzeń na kilka sekcji — znacząco ułatwi to późniejszą pracę. W ten sposób, krok po kroku, układamy całą podłogę.
Panele winylowe można zamontować również na klej. Ta wersja nazywana jest DRYBACK. Zyskują popularność m.in. przez bardzo atrakcyjną cenę i doskonałe właściwości akustyczne. Jak sama nazwa wskazuje, panele dryback mocowane są bezpośrednio do podłoża za pomocą specjalnego kleju.
Błędy, które można popełnić przy układaniu paneli winylowych, to przede wszystkim niewłaściwe przygotowanie podłoża, brak aklimatyzacji paneli, niedokładne przycięcie paneli lub zbyt mocne naciskanie paneli podczas układania. Wszystkie te błędy mogą wpłynąć na trwałość i wygląd podłogi.
Niewątpliwie połogi winylowe to hit ostatnich lat. Klienci cenią je za komfort użytkowania, różnorodność wzorów i efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego.
Układanie paneli winylowych nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga pewnych podstaw i umiejętności. Przygotowanie podłoża, docięcie i ich ułożenie jest kluczowe dla uzyskania trwałej i stylowej podłogi. Zwrócenie uwagi na te kroki i unikanie błędów podczas układania paneli winylowych pozwoli Ci na uzyskanie estetycznej i solidnej podłogi.