Jak dobrać oświetlenie do potrzeb wnętrza?
Dobór rodzaju oświetlenia ma kluczowe znaczenie nie tylko dla efektów wizualnych aranżacji, ale przede wszystkim dla funkcjonalności – komfortu użytkowników wnętrz. Pierwszym i najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę dobierając oświetlenie do poszczególnych wnętrz jest więc jego przeznaczenie. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.
Rodzaje oświetlenia
W aranżacji mówi się o trzech podstawowych typach oświetlenia – ogólnym, które jest głównym punktem i źródłem światła w pomieszczeniu, miejscowym, które ma za zadanie doświetlenie ściśle określonego obszaru – biurka, blatu kuchennego, toaletki czy lustra w łazience oraz dekoracyjnym, którego rolą jest podkreślenie i zaakcentowanie tego, na co chcielibyśmy zwrócić w pomieszczeniu uwagę – na przykład punktowe oświetlenie obrazu, rośliny czy dekoracyjnej ściany.
Oświetlenie w kuchni
Głowna lampa kuchenna powinna oświetlać całe pomieszczenie. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to przynajmniej jej główną strefę roboczą. Natężenie światła nie musi być zbyt mocne, o ile równocześnie decydujemy się również na dodatkowe oświetlenie blatów – czyli miejsc, gdzie pracujemy i zdecydowanie potrzebna jest jasna przestrzeń. Blaty doświetlić można oświetleniem LED pod wiszącymi szafkami. Kuchnia wygląda doskonale w towarzystwie lampy kuchennej z obszernym, otwartym od dołu kloszem. Ponieważ z oświetlenia w kuchni korzystamy dość intensywnie, warto zainwestować w porządne żarówki energooszczędne. W strefie jadalnej świetnie sprawdza się montowana w centralnym punkcie stołu lampa wisząca. Powinna wisieć na wysokości około 50-60 cm nad blatem.
Oświetlenie w salonie
Salon to bardzo istotne miejsce w każdym domu. Spędzamy tam dużo czasu, oświetlenie powinno więc być dobrane z wyjątkową uwagą. W salonach sprawdza się oświetlenie wielostrefowe. Główna lampa w salonie – oświetlenie sufitowe - powinna swoim zasięgiem obejmować większość pomieszczenia i dawać stosunkowo jasne światło. To jednak nie koniec potrzeb w sercu domu. Oglądaniu telewizji lub długim, wieczornym rozmowom przy lampce wina sprzyjać będzie przyciemnione oświetlenie strefowe. Punkt oświetleniowy powinien być umieszczony tak, aby światło nie raziło w oczy siedzących w centralnym punkcie salonu (na kanapie). Sprawdzi się oświetlenie podwieszane, listwy lub kinkiety. Jeśli w salonie swoje miejsce znalazł również kącik do czytania, jemu należy się osobne oświetlenie. Punktowe światło musi dobrze doświetlać obszar, w którym znajdzie się czytający, aby zapewnić mu komfort. W takim przypadku sprawdzą się dobrane aranżacyjnie do wnętrza i stanowiące niezaprzeczalną ozdobę lampy stojące.
Oświetlenie w sypialni
Sypialnia może być oświetlona centralnym punktem – lampą sufitową, która zasięgiem obejmuje całe pomieszczenie, ale nie jest to konieczne. Można również postawić na rozmieszczenie delikatniejszych źródeł światła – na przykład ściennych kinkietów. Intensywność światła nie musi być bardzo wysoka, w sypialni doskonale sprawdza się więc regulacja natężenia poziomu oświetlenia. Nieodzownym elementem każdej sypialni są na pewno peryferyjne lampki nocne, umieszczone po obu stronach łóżka. Każda z lampek musi mieć oczywiście osobny włącznik, a ich zasięg nie powinien być duży – musi umożliwiać odpoczynek jednej osoby w czasie, kiedy druga korzysta z lampki. Jeśli dodatkowym elementem wyposażenia sypialni jest toaletka, wymaga ona osobnego i bardzo dobrego – umożliwiającego właścicielce wykonanie makijażu czy czynności pielęgnacyjnych – oświetlenia.
Oświetlenie w pokoju dziecięcym
Małemu dziecku wystarczy punkt centralny – lampa sufitowa o dość dużym natężeniu światła, rozchodzącego się po całym pomieszczeniu oraz niewielka lampka nocna, która nie przeszkadza w odpoczynku, ale pozwala zajrzeć nocą do śpiącego malucha. W przypadku starszych dzieci, konieczne jest również oświetlenie do nauki. Na biurku ucznia musi więc stanąć lampka biurkowa (po lewej stronie dla dzieci praworęcznych i po prawej dla leworęcznych). Jeśli oświetlamy pokój nastolatka, który spędza czas również przy komputerze, obok głównej lampy sufitowej sprawdzi się przyciemnione światło nad biurkiem.
Oświetlenie w łazience
Oświetlenie w łazience musi być również podzielone strefowo. Lampa sufitowa do łazienki powinna oświetlać dość jasno całe pomieszczenie, a barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego oświetlenia dziennego. Doskonale jeśli umożliwia regulację natężenia, uzyskując światło przyciemnione – na przykład do nastrojowej kąpieli relaksującej. Ponadto, konieczne jest dobre oświetlenie przy lustrze. Co istotne – łazienka wymaga szczególnej uwagi pod kątem bezpieczeństwa. Punkty oświetleniowe muszą znajdować się minimum 60 cm od źródła wody (wanny, kabiny), odpowiednio wysoki musi być również tak zwany stopień ochrony, gwarantujący wodoszczelność. Dlatego oświetlenie do łazienki wybierać należy spośród oferty przeznaczonej do tego typu pomieszczeń.
Oświetlenie w holu
Tu nie jest konieczne mocne światło centralne. Doskonale zastępują je ścienne kinkiety lub sufitowe plafony, które pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca. W długich holach lub przy schodach, świetnie sprawdzają się punktowe światła w podłodze. Ponieważ w przedpokojach i holach wejściowych światło włącza się zwykle na krótką chwilę, najbardziej ekonomiczną opcją jest oświetlenie halogenowe z odpowiednio dobraną mocą.
źródło: Sollux