Wybierz zlewozmywak idealny

Zlewozmywak – pierwszoplanowa postać każdej kuchni, ale choć tak istotny i używany wielokrotnie w ciągu każdego dnia, czyni kuchenne życie łatwiejszym, pozostając w cieniu. Jego przemyślany wybór pozwala jednak wiele odmienić, a czynności, do których jest wykorzystywany mogą stać się intuicyjnie proste. Przyglądamy się zlewozmywakom i dzielimy na kategorie wyboru, które należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzje zakupowe.

Z czego?

Zlewozmywaki są dziś produkowane z bardzo wielu różnych surowców. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i właściwości.

Granital. Bardzo trwały i wytrzymały przy jednoczesnej elastyczności, odporny na zmiany temperatury, gładki w swojej strukturze. Bardzo łatwy w pielęgnacji, czyszczeniu, nie ulega zarysowaniom, nie odbarwia się. Powstaje w około 80% z cząsteczek granitu, łączonych bardzo solidnym spoiwem. Dostępny w różnych, dających sporą dowolność aranżacyjną kolorach.



Granital plus. Ma właściwie takie same cechy – w kwestii technicznej – jak jego powyższy brat, różni się od niego jednak wyglądem. Granital plus to „ekskluzywne” wydanie granitalu – wzbogacone metalicznymi, mieniącymi się drobinkami, które dodają elegancji i świetnie wpisują się w luksusowy design kuchni w stylu glamour.



Stal nierdzewna. Chciałoby się powiedzieć, że to klasyka gatunku. Ale nie. Stal nierdzewna, choć w świecie zlewozmywaków kuchennych od lat jest bardzo popularna i jest materiałem wybieranym niezwykle często, zmienia się wraz z rozwojem technologii. Bardzo wytrzymała na działanie środków czyszczących (łatwa w pielęgnacji). Odporna na szeroki zakres temperatur i ich zmiany, ale również na uderzenia i zarysowania. Poddaje się również w pełni recyklingowi, jest więc wyborem zgodnym z duchem ekologii. Żeby było bardziej atrakcyjnie wizualnie, dostępna w różnych formach wykończenia i kilku bardzo atrakcyjnych kolorach do wyboru.



Stal nierdzewna z hartowanym szkłem.
 O stali napisaliśmy już to, co najważniejsze, teraz dodamy kilka słów o hartowanym szkle. Bardzo mocne, odporne na wysokie i niskie temperatury, wytrzymałe na zarysowania i przyjazne w czyszczeniu. Ma jeszcze jeden walor, za który jest doceniana – wygląd. Połączenie stali nierdzewnej w komorze zlewozmywaka i szkła hartowanego w jego zewnętrznych elementach, daje świetne rezultaty wizualne. Eleganckie, stylowe i oryginalne.

Orientacja

To kryterium wyboru, które powstało z myślą o udogodnieniach dla osób prawo i leworęcznych. Ułożenie komory względem ociekacza, dobrane pod kątem dominującej ręki, pozwala wykonywać codzienne czynności o wiele łatwiej i przyjemniej.

Orientacja występuje w trzech wariantach – podstawowych, czyli lewej lub prawej (odpowiednio dla użytkowników lewo i praworęcznych) oraz przemiennej. To oznacza, że zlewozmywak jest odwracalny i istnieje możliwość zamontowania go na oba sposoby, a decyzję o orientacji podejmujemy w chwili zakupu. Można również wybrać zlewozmywak bez orientacji.

Ile komór?

Wybór ilości komór w zlewie podyktowany być powinien sposobem użytkowania. Jeśli mowa o studenckiej kuchni, w której niewiele się gotuje, jednokomorowy zlew (zwłaszcza w niewielkiej kuchni) w zupełności wystarcza. Jeśli jednak korzystasz ze zlewu intensywnie, potrzebujesz miejsca, żeby coś odłożyć, kupujesz duże ilości owoców i warzyw – dwukomorowy zlew będzie o wiele wygodniejszy.



Komory mogą być różne – np. całość podzielona na dwie duże, równej objętości komory lub druga komora znacznie mniejsza od pierwszej, pełniąca głównie formę miejsca do odłożenia produktów po umyciu.

Kształt

Kształt wybieranego zlewozmywaka, to właściwie kwestia designu i estetyki. Z szerokiej, dostępnej obecnie oferty, można wybierać klasyczne zlewy prostokątne, kwadratowe, owalne, okrągłe, trapezowe lub narożne, które doskonale sprawdzają się przy niewielkiej przestrzeni w obrębie kuchennych blatów.

Wielkość

Tu pole do popisu jest ogromne. Parametry dostępnych zlewozmywaków mogą bowiem być przeróżne. Wybieramy szerokość, głębokość oraz wysokość zlewu. A jak wybierać? Pod uwagę należy wziąć dwa główne kryteria – potrzeby, czyli fakt, jak często i intensywnie wykorzystujemy zlewozmywak oraz możliwości, czyli ilość dostępnego miejsca i wielkość blatów, na których można zlew umieścić.

Miejsce montażu

Wybierając swój idealny zlewozmywak należy mieć na uwadze parametry miejsca, w którym będzie zamontowany. Najbardziej ergonomicznie – najczęściej, zlew montuje się pomiędzy lodówką a płytą grzewczą. Dzięki temu w wygodny sposób można z niego korzystać podczas przygotowywania posiłków. Dobierając wielkość zlewu, dobrze jest pozostawić zarówno z jego lewej, jak i prawej strony kawałek blatu roboczego, który umożliwi korzystanie z niego podczas gotowania.

Dodatkowe udogodnienia

O czym jeszcze trzeba decydować, wybierając wygodny zlew? Warto przemyśleć na przykład wybór zlewu z ociekaczem, jeśli tylko pozwala na to miejsce na blacie. Bez względu na to, czy zlew jest jedno czy dwukomorowy, ociekacz jest bardzo praktycznym i przydatnym dodatkiem. Przeważnie wykończony jest rowkami, dzięki którym woda z suszonych produktów spływa do zlewu, pozostawiając suchą powierzchnię.



Warto wspomnieć jeszcze o korku – możemy wybrać korek automatyczny lub zatyczkowy. Ten pierwszy wyposażony jest w mechanizm, który odkręca i zakręca korek jednym ruchem, drugi to forma „manualna”. Który jest lepszy? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, to głównie kwestia preferencji i upodobań użytkowników.

Można pokusić się jeszcze o akcesoria dodatkowe: deski, które są dostosowane wymiarem do komory zlewu i ułatwiają krojenie – np. wprost do sitka, postawionego w komorze; koszyki, które powodują, że znacznie łatwiej jest myć i przygotowywać do gotowania owoce, warzywa czy mięsa; organizery, które umożliwiają utrzymanie ładu i porządku w ramach ułożenia gąbki, płynu do zmywania i mydła; młynki do odpadów – montowane pod zlewozmywakiem, obsługiwane z poziomu wlewu, rozdrabniają odpady organiczne, zmniejszając ilość śmieci do wyrzucenia.

źródła zdjęć: Alveus