Sztukateria na krzywizny – łuki i krągłości w montażu listew przypodłogowych

Sztukateria - zarówno w postaci listew przypodłogowych, jak i dekoracji pod sufitem (na łączeniu ze ścianą) jest bardzo popularną i chętnie wybieraną formą wykończeniową we wnętrzach. Nie ma w tym nic zaskakującego – to bardzo dekoracyjny i relatywnie tani sposób na uzyskanie oryginalnej i bardzo ładnej aranżacji. Wszystko wydaje się proste do momentu, w którym chcemy wykończyć łuki i zaokrąglenia. Jak więc we wnętrzu zamontować listwy na zaokrąglonych fragmentach ścian i sufitów?

Listwy typu flex

To mało popularny typ listew poliuretanowych. Mają one większą elastyczność i znacznie łatwiej poddają się gięciu. Ich wybór nie jest jednak szczególnie bogaty, trudniej je dostać, a ich cena jest znacznie wyższa od mniej elastycznych odpowiedników.

Tradycyjne listwy przypodłogowe

Są sposoby na to, aby zwykłą (nisko elastyczną) listwę przypodłogową zamontować również na łukach. Skorzystaj z porad ekspertów!

  • Cięcie – gięcie. Ponieważ listwy przypodłogowe można w prosty sposób ze sobą łączyć, a efekt wizualny po zamalowaniu łączeń farbą jest bardzo estetyczny, specjaliści radzą, aby pociąć długą listwę na niewielkie odcinki. Montaż jest wówczas nieco utrudniony – zmuszeni jesteśmy do łączenia ze sobą raz za razem wielu odcinków, ale dzięki temu, całość pięknie dopasowuje się do dowolnej krzywizny, a po pomalowaniu listwy farbą, jeśli praca została wykonana starannie, łączenia są praktycznie niewidoczne. Im więcej będzie krótkich odcinków listwy, tym lepszy będzie efekt finalny.

  • Kołki montażowe. We wnętrzach, w których łuki i krzywizny są niewielkie, specjaliści wykorzystują rozporowe kołki montażowe. Sam klej nie utrzymałby nieelastycznej listwy w miejscu – istniałoby ryzyko szybkiego odklejenia się jej od powierzchni. Kołki montażowe natomiast, w skuteczny sposób utrzymują listwę przy ścianie. Dla lepszego efektu wizualnego, widoczne łebki śrub można ukryć pod szpachlą  i pomalować. Należy jednak mieć na uwadze, że ten sposób sprawdzi się wyłącznie tam, gdzie zakrzywienie jest niewielkie – w innym przypadku, naginana i przytrzymywana kołkiem montażowym listwa po prostu pęknie.

  • Nacinki. Ostatnim sposobem na wykorzystanie tradycyjnych listew przypodłogowych na krzywiznach i łukach jest zastosowanie drobnych nacięć od wewnętrznej strony listwy. Nacięć na jej tylnej ściance nie widać od strony zewnętrznej, a ich obecność pozwala modelować listwę do potrzebnej krzywizny. Minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie wytrzymałości listwy podczas procesu montażu. W miejscach nacięć – zwłaszcza jeśli są zbyt głębokie, a łuki spore – łatwo o pęknięcie. Zanim więc wybierzesz ten rodzaj montażu, sprawdź na niewielkim odcinku listwy, na jak głębokie nacięcia możesz sobie pozwolić.


źródła zdjęć: Europlast (NMC)