Styl rustykalny - czym się charakteryzuje

Mówiąc o stylu rustykalnym, mamy na myśli przede wszystkim przytulną, wiejską aranżację. To styl, który najlepiej oddaje sielskie życie, w zgodzie z naturą - “slow life”. Coraz częściej sięgamy po niego, poszukując wytchnienia i odprężenia. Niekoniecznie wtedy trzeba rzucić wszystko i wyprowadzić się na wieś. Wystarczy wprowadzić do swojego mieszkania kilka elementów i możemy mieć pewność, że duch stylu rustykalnego się w nim rozgości. 

Jak to zrobić? Przeczytajcie!

Wnętrza w tym stylu, charakteryzują się mocno wyczuwalnym klimatem swobody, spokoju i domowego ogniska. Pachnąca chlebem kuchnia, koronkowe ozdoby, haftowane serwety i drewno to jest to, co najbardziej wyróżnia ten styl. Otwarte, drewniane półki, a na nich gliniane kubki, najlepiej ręcznie malowane lub stare świeczniki - to również musi się znaleźć w rustykalnej kuchni czy salonie. W tym wnętrzu dominują białe ściany oraz naturalne tkaniny - bawełna, len czy wełna. Warto też wziąć pod uwagę cegłę, najlepiej białą. Drewniany parkiet wykorzystywany jest dziś w większości wnętrz, ale w rustykalnym salonie sprawdzi się idealnie. Ten nurt stawia na naturę, naturalne tworzywa i powrót do korzeni.



Jeśli drzemie w was tęsknota za naturą, spokojem i widokiem lasu za oknem, to styl rustykalny jest właśnie dla was! Można go z powodzeniem umieścić w każdym pomieszczeniu. Stworzy przytulny klimat sprzyjający relaksowi czy spotkaniom z najbliższymi. Pomoże się odprężyć i nabrać dystansu w wielkim mieście. 

Meble rustykalne, to takie, które są drewniane, masywne i surowe, wręcz ciosane. Warto odwiedzić stary strych cioci, lub pchli targ - meble, które tam znajdziemy będą idealne! Jeśli macie już drewniane meble, ale nie do końca wyglądają one na “stare”, spróbujcie je delikatnie przetrzeć papierem ściernym - da to pożądany efekt.



Całość uzupełnią dodatki. Zastawa w ludowe wzory czy polne kwiaty w ceramicznych wazonach rozmieszczone w całym domu. Idealnie sprawdzi się również kominek w obudowie z kamienia lub kafli ze starego pieca. Pomysłów jest mnóstwo a powrót i nawiązanie do tradycji, miłośnikom tego stylu na pewno sprawi wiele frajdy. Zdjęcia pradziadków w drewnianych ramach będzie dla nich idealnym pomysłem. Jeśli obawiacie się, że całe mieszkanie w stylu rustykalnym może okazać się dla was zbyt dużym wyzwaniem, zacznijcie od dodatków. Haftowana poduszka czy duży, dębowy stół dodadzą wnętrzu duszy a wy przekonacie się, czy w takim właśnie wnętrzu czujecie się najlepiej. Tym z was, którzy lubią sielski styl na pewno z łatwością przyjdzie urządzanie. W tej materii odnajdą się miłośnicy ręcznie tworzonych dodatków, takich jak makramy, obrusy z koronką czy ażurowe serwetki. Takie ozdoby DIY nie tylko dadzą wam wiele satysfakcji, ale również wzbudzą podziw gości. 

Nie zapomnijcie o wiklinie i rattanie!



Cała aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym powinna być niezbyt nowoczesna ani wymyślna. Raczej powściągliwa. Przy zbyt dużej ilości masywnych mebli czy koronkowych serwetek możecie poczuć się przytłoczeni. Wtedy zamiast błogiego relaksu poczujecie zmęczenie. Oczywiście, nie o to chodzi. Przy urządzaniu każdego wnętrza pamiętajcie o zachowaniu proporcji i wyczucia. Powrót do natury to trend, który na każdego działa pozytywnie. Styl rustykalny sprawdzi się nie tylko w wakacyjnych domach, ale również w mieszkaniu w centrum dużego miasta. Wszystko zależy od odpowiedniego połączenia elementów.  

Nie zapomnijcie - ogranicza was tylko wyobraźnia! Powodzenia.