Styl loftowy - czym zachęca?

Styl ten powstał z potrzeby zagospodarowania pofabrycznych pomieszczeń. Początkowo sprawdzały się jako galerie, później zostały przekształcane na mieszkania. Dziś tego rodzaju lofty cieszą się dużym zainteresowaniem, a styl ten przenoszony jest również do mieszkań w bloku. Czym zachęca ten styl? Jak urządzić mieszkanie w loftowym stylu i zachować przytulność? Tego dowiecie się czytając ten wpis.

Styl loftowy na pierwszy rzut oka wydaje się być mało przytulny. Deficyt mebli, surowy klimat i otwarta przestrzeń to cechy, dzięki którym dziś loft oznacza indywidualizm i nieszablonowe rozwiązania architektoniczne. Obecnie możemy wyróżnić dwa typy loftów: hard i soft. Ten pierwszy określa autentyczne, dawne budynki, lokale i opustoszałe hale zaadaptowane na potrzeby mieszkalne, drugi natomiast dotyczy mieszkań zainspirowanych loftem. Projekty soft loft doskonale przenoszą klimat poprzemysłowych przestrzeni do waszych mieszkań. O czym należy pamiętać przy tworzeniu stylu loft? Przeczytajcie.



Wnętrze loft charakteryzują surowe materiały takie jak cegła - najlepiej ta, z której powstała ściana, beton, metal, szkło, a do ocieplenia wizerunku przyda się drewno czy naturalne materiały jak len czy skóra. Mieszkania w tym stylu są kompozycją idealnie dobranych materiałów. Ważnym elementem jest widoczna instalacja poprowadzona po ścianie. Czarne rury czy kable wyeksponowane odpowiednio na ścianie z czerwonej cegły, nadadzą odpowiedni klimat.

Drzwi, najlepiej przesuwne z drewna, w kolorze naturalnym. Na odpowiednich prowadnicach. Taki model nie zajmie wiele powierzchni przy otwieraniu i doskonale sprawdzi się przy tworzeniu wnętrza loft.

Meble to kolejna charakterystyczna cecha tego stylu. Koniecznie musi znaleźć się tam metalowy regał i stół z drewnianym blatem, również na metalowej konstrukcji. Proste i funkcjonalne - to słowa które najlepiej oddają styl mebli we wnętrzu loft. 

Kolory w mieszkaniu loftowym powinny optycznie powiększać metraż i budować poczucie przestronności. Najlepiej sprawdzą się neutralne biele i jasne szarości. Żeby uniknąć wrażenia sterylności i chłodu możecie postawić w salonie zielony, duży fotel lub granatową sofę - takie kolory ożywią wnętrze. 

Klimat nie powstanie bez odpowiedniego oświetlenia. Światło powinno być ciepłe, klimatyczne i bogate. Sprawdzą się tu wiszące lampy z samymi żarówkami lub w metalowych kloszach. Przestrzeń loft nabierze charakteru także dzięki ozdobnemu oświetleniu. Warto zainstalować neonowe napisy, które personalizują przestrzeń. Do wnętrza w stylu loftowym idealnie wpiszą się ozdoby o modernistycznym charakterze – obrazy i rzeźby. Odnajdą się w  nim także plakaty filmowe i energetyczne, zielone rośliny.


Ostatnią rzeczą o której nie można zapomnieć, tworząc lof jest beton. Może się znaleźć na ściance TV w formie paneli 3D lub może pełnić funkcję blatu w kuchni. Może być po prostu podłogą. Jedno jest pewne - nie można go pominąć. Niekoniecznie trzeba wykorzystywać płyty betonowe - lżejszą wersją są panele gipsowe imitujące beton.



Wnętrza w stylu loftowym to zestawienie o surowym klimacie, ocieplone akcentami drewna i cegły. Przeważają tu jasne kolory, naturalne materiały i bardzo duża ilość klimatycznego światła. Żeby być właścicielem takiej przestrzeni nie trzeba być w posiadaniu opustoszałej fabryki czy mieszkania w starej kamienicy. Wystarczy trochę kreatywności i kilka dodatków, a loftowy styl jest w zasięgu waszych rąk - bez burzenia ścian. 

Pamiętajcie. Ogranicza Was tylko wasza wyobraźnia! Dobrego Dnia!