Pomysł na małą łazienkę - o czym warto pamiętać

Mała łazienka to trudne zadanie w kwestii projektu. Małe wnętrze, które musi pomieścić mnóstwo sprzętu i funkcji, to naprawdę wielkie wyzwanie, któremu nie zawsze podołamy sami. Wtedy najlepiej jest zasięgnąć rady specjalisty, czyli projektanta wnętrz. Nie zawsze jednak budżet remontowy to uwzględnia. Koszt projektu to niemała suma. Jak samemu dobrze zaprojektować łazienkę? Od czego zacząć? Gdzie pomieścić? Co z pralką?

To pytania, które spędzają sen z powiek. Ale czy musi tak być? W tym wpisie postaramy się rozwiać wątpliwości i podsunąć optymalne rozwiązania. Przekonacie się, że bez trudu można zaaranżować niewielką przestrzeń, jeśli tylko wdrożyć kilka zasad.



Przed rozpoczęciem remontu warto zastanowić się nad kluczową kwestią - wanna czy prysznic? I niestety w tej kwestii nie mogą wziąć góry wasze preferencje. Jeśli stawiacie na funkcjonalność - najważniejsze są możliwości metrażowe łazienki. Rynek podsuwa wiele pomysłów na zagospodarowanie małej przestrzeni. Przeszklone, łamane drzwi od kabiny prysznicowej dodadzą łazience przestronności, a odpływ liniowy pozwoli ujednolicić podłogę, nie rozgraniczając widocznie brodzika. 

Propozycje i rozwiązania producentów to kompaktowe urządzenia w postaci np. umywalki z szafką, które zajmują niewiele miejsca ale idealnie wpisują się w nowoczesną estetykę wnętrza. Kolejnym rozwiązaniem jest montaż podtynkowy toalety lub umywalki - dzięki takiemu montażowi zyskujemy wolną przestrzeń na podłodze lub zyskujemy miejsce do przechowywania np. kosmetyków. Przy małych pomieszczeniach ważną kwestią jest zachowanie ładu i porządku. Niepochowane detergenty sprawią wrażenie bałaganu. 

Dobrą myślą, jest umieszczenie szafki za lustrem. Nie będzie to głęboka szafka ale na pewno pomieści kremy, szczoteczki do zębów czy inne niewielkie przybory do higieny codziennej.


Następną bardzo ważną kwestią przy małych pomieszczeniach są kolory! Najbezpieczniej jest pójść znaną drogą - jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Oczywiście, jak najbardziej jest to prawda, natomiast niejedyna, słuszna koncepcja. Kiedy postanowicie wyjść poza schemat, pamiętajcie o kilku ważnych zasadach.

  • płytki powinny mieć duży format,
  • cienkie i kolorystycznie, jak najbardziej, zbliżone do płytek fugi,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • duże lustro


Małą przestrzeń wyciśnij do cna! Dobrym trikiem na wykorzystanie miejsca, są przenośne wieszaki umieszczone na ramie drzwi czy na kabinie prysznicowej. W ten sposób zdobędziecie miejsce na powieszenie ręcznika czy szlafroka. 

No i ostatnia kwestia. Co z tą pralką? Producenci, z myślą o małej łazience wypuścili na rynek pralki otwierane z góry. Jest to rzeczywiście wielki ukłon w stronę posiadaczy tejże. Zazwyczaj takie pralki są dużo węższe i nie zajmują dużo miejsca.

Jeśli macie taką możliwość, to przenieście pralkę do innego pomieszczenia, np. do kuchni.  Większość gospodarstw nie ma oddzielnego pomieszczenia na pralnię i suszarnię, dlatego pralki trzeba umiejętnie ukryć. Wystarczy wkomponować ją w oryginalny sposób w wystrój, a stanie się atutem pomieszczenia. Jednym ze sposobów jest umieszczenie jej w zabudowie, w której również znajdą się półki - dodatkowe miejsce na przechowywanie.



Kluczem do stworzenia funkcjonalnej i nieszablonowej przestrzeni jest, nie tylko wdrożenie wyżej wymienionych zasad, ale również zachowanie własnego stylu i charakteru. Jeśli połączycie funkcjonalność z własną koncepcją i pomysłem, na pewno stworzycie ponadczasowe wnętrze, które przetrwa wiele sezonów, a Wy zyskacie kolejną osobistą przestrzeń.