Płytki układane w jodełkę – moda wraca!

Nowoczesna odsłona układu płytek, stosowana w dawnych latach w Polsce właśnie teraz przeżywa swój renesans. Mowa oczywiście o jodełce – francuskiej i klasycznej. Od paru lat, coraz częściej pojawia się w projektach domów czy mieszkań. Sięgamy po nią by nadać wyrazu pomieszczeniu lub je kompletnie odmienić. A ona – doskonale się do tego nadaje! Ten piękny wzór idealnie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. 

Niezależnie od tego czy będzie to podłoga czy też tak zwany „fartuch” między szafkami w kuchni – pomieszczenie zyska charakter i oryginalność. Układ płytek zachwyci nie tylko wielbiciela awangardy ale także smakosza klasyki. 

Każdy znajdzie coś dla siebie! Mozaiki, płytki, paleta barw i struktura – można przebierać i wybierać! Wybór jest naprawdę spory. 

Zacznijmy od ułożenia płytek, czyli czym różni się jodełka francuska od klasycznej? 

Odpowiedź nie jest skomplikowana. To kwestia ułożenia. 

W jodełce klasycznej stosujemy płytki o jednakowych wymiarach, układając je w taki sposób, by krótszy bok jednej płytki łączył się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym.


Jodełka francuska przypomina w kształcie grot strzały. Krótsze boki dwóch płytek, stykają się. W tej kompozycji musimy pamiętać by płytki były podzielone na prawą i lewą. Tylko wtedy uda nam się stworzyć odpowiedni wzór. 



Płytki ułożone w jodełkę z powodzeniem odnajdą się w aranżacjach wykończonych w kilku stylach, przykują uwagę oraz zachwycą niebanalnym wykończeniem. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu, nawiązując do klasyki dawnych lat, a tradycyjnemu układowi dodadzą smaku i lekkości. 

Oferta na rynku jest dziś szeroka i nie kończy się na pojedynczych płytkach. Producenci oferują również mozaikę, która sprawdzi się przy bardziej wymagających powierzchniach jakim są np. obudowa wanny czy kabina prysznicowa. Dzięki małym elementom umieszczonym na siatce, można z łatwością  dopasować plaster do podłoża a tym samym nie potrzeba tak wielkiej precyzji jak przy pojedynczych płytkach. 

Jodełka wprowadza charakter do projektu, uwypuklając jego piękno. Jej ponadczasowość sprawi, że nie będziemy chcieli szybko jej zmienić, a sam jej wzór będzie cieszył oko nasze i naszych gości przez długi czas. Pamiętajmy o tym, że wzór ten sam w sobie jest dekoracyjny i nawet w jednolitej barwie będzie prezentować się świetnie. Przy małych pomieszczeniach dobrze jest postawić na jasne barwy, co sprawi, że optycznie powiększymy je. Wielkość płytek też ma znaczenie. W zależności od ich rozmiaru, pomieszczenie wyda się większe lub mniejsze. Najważniejsze jest jednak to, by dobór wykończenia, kolor i rozmiar pasował nam i pozostałym domownikom. 

Warto też zwrócić uwagę na sam materiał z jakiego są wykonane płytki czy mozaika. Gres czy ceramika nie są tak wymagające przy użytkowaniu jak np. kamień. W zależności od pomieszczenia i miejsca w jakim chcemy ułożyć naszą jodełkę, pamiętajmy o stosownej impregnacji.  Pod prysznicem czy między szafkami w kuchni takie zabezpieczenie będzie niezbędne i pomoże nam długo cieszyć się estetycznym wyglądem płytek .  Tłuszcz czy detergenty mogą pozostawić plamy lub przebarwienia trudne do usunięcia.

źródło: Equipe