Najczęstsze błędy w aranżacji łazienki
Łazienka jest bardzo wymagającym pomieszczeniem. Musi spełniać nasze wizualne kryteria, ale też jej funkcja jest niezwykle istotna. Każdy z naszych gości, prędzej czy później do niej trafi. Chcielibyśmy, by była ładna, funkcjonalna i bezpieczna. Jak uniknąć podstawowych błędów w jej aranżacji? A raczej co mieć na uwadze przy projekcie? Na te pytania, postaram się odpowiedzieć właśnie w tym wpisie.
Oto spis kilku błędów, które najczęściej są popełniane przy projektowaniu łazienki.
Zbyt małe odległości
By łazienka była w pełni funkcjonalna, należy zachować odległości, tak aby nie komplikowały nam poruszania się po niej. Standardowe odległości to:
➠ wolna przestrzeń przed umywalką o szerokości < 40 cm - 50/100 cm x 70 cm
➠ wolna przestrzeń przed umywalką o szerokości > 40 cm - 100 cm x 70 cm
➠ wolna przestrzeń przed miską ustępową - 80 cm x 60/80 cm
➠ wolna przestrzeń przed bidetem - 100 cm x 70 cm
➠ wolna przestrzeń przed wanną - 100/120 cm x 70/100 cm
➠ wolna przestrzeń przed brodzikiem - 80/100 cm x 90/110 cm
Aby bezpiecznie i wygodnie korzystać z wyposażenia łazienkowego, należy zachować pewne minimalne odległości pomiędzy jego elementami.
➠ odległość między umywalką o szerokości > 40 cm a umywalką o szerokości > 40 cm - 30 cm
➠ odległość między umywalką o szerokości > 40 cm a WC - 20 cm
➠ odległość między umywalką o szerokości > 40 cm a bidetem - 30 cm
➠ odległość między umywalką o szerokości > 40 cm a brodzikiem - 30 cm
➠ odległość między WC a bidetem - 30 cm
➠ odległość między wanną a umywalką o szerokości > 40 cm - 20 cm
➠ odległość między wanną a WC - 20 cm
➠ odległość między wanną a bidetem - 30 cm
➠ odległość między brodzikiem a WC - 20 cm
➠ odległość między brodzikiem a bidetem - 30 cm
➠ odległość między ścianą a umywalką o szerokości > 40 cm - 30 cm
➠ odległość między ścianą a WC - 20 cm
➠ odległość między ścianą a bidetem - 30 cm
Złe oświetlenie
Najczęściej w łazienkach jest brak okna - niestety. Wtedy musimy postawić na oświetlenie sztuczne. Oświetlenie główne będzie przydatne przy wykonywaniu codziennych czynności, najlepiej, żeby miało barwę jak najbardziej zbliżoną do światła naturalnego. Dodatkowe źródło światła powinno znajdować się przy lustrze, na wysokości oczu. Ułatwi poranne czynności, takie jak makijaż.
Brak wentylacji
Osadzanie się pary wodnej na płytkach, lustrze czy suficie z czasem spowoduje powstawanie pleśni czy zagrzybienia. Dlatego warto zadbać o odpowiedni nawiew i wywiew, tak aby dobrze wentylować pomieszczenie. Pamiętajcie o regularnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych!
Źle dobrane płytki
Brak płytek antypoślizgowych na podłodze, a zwłaszcza pod prysznicem to bardzo niebezpieczny błąd, wręcz niedopuszczalny. Łazienka jest miejscem, w którym narażeni jesteśmy na groźne wypadki. Aby zminimalizować ryzyko poślizgnięć, nie powinniśmy rezygnować z płytek antypoślizgowych z przeznaczeniem “na podłogę”. To bardzo ważne! Płytka polerowana nie nadaje się na takie powierzchnie.
Projekt łazienki nie jest łatwą sprawą, niezależnie od wielkości tego pomieszczenia. Jak zawsze zachęcam Was do aranżacji według własnego stylu i preferencji. Pamiętajcie jednak, że przy zastosowaniu tych kilku rad, unikniecie poważnych błędów. Powodzenia!