Parma 1 White STEGU cegła dekoracyjna z fugą
- Promocja
- -5%
Od kilku sezonów możemy zauważyć słabość naszych klientów do cegły dekoracyjnej. Trudno im się dziwić – surowa cegła lub jej imitacja skrywa ogromny potencjał. Goła cegła sprawi, że wnętrze będzie dość surowe, dlatego niejeden pomyśli, że najlepiej wypadnie we wnętrzach industrialnych czy rustykalnych. Pamiętajmy, że zestawienie kontrastów takich jak stare z nowym, czy surowa ściana w ciepłym wnętrzu pozwoli nam osiągnąć coś bardziej współczesnego, nietuzinkowego.
Ściana w salonie czy w sypialni nie jest większym wyzwaniem. Wystarczy wybrać ścianę i tak naprawdę mamy to, bo sama cegła jest dekoracją.
A co jeśli spodoba nam się pomysł na ceglaną powierzchnię w łazience lub kuchni?
Czy cegłę rozbiórkową lub dekoracyjną możemy położyć w pomieszczeniu wymagającym? Takim jakim jest kuchnia lub łazienka. Odpowiedź jest prosta : TAK! Powiem więcej: Coraz częściej i odważniej sięgamy po rozwiązania w których rolę główną odgrywa ona – CEGŁA.
Oczywiście musimy pamiętać o paru istotnych kwestiach, by nasz pomysł i praca nie poszły na marne.
źródło lewego zdjęcia: Elkamino Dom
Jeśli są jakieś nierówności lub ubytki, należy je wyrównać. Następnie ścianę należy zagruntować, co zwiększy przyczepność podłoża. Powierzchnia musi być sucha, czysta, gładka i wolna od tłuszczu.
Zazwyczaj w paczce rozmiary płytek są już wymieszane. Najlepiej jest ułożyć wzór na podłodze i przenosić go kolejno na ścianę. Dzięki temu, będziemy mieli kontrolę nad finalnym efektem.
Do montażu nadają się zazwyczaj kleje cementowe, elastyczne lub pół elastyczne, lub klej do glazury czy gresu. Najlepiej wykorzystać klej z oferty producenta cegły. Płytki możemy dociąć za pomocą tarczy do kamienia lub ostrym narzędziem zarysować poprzeczną linię i złamać płytkę w rękach. Taka technika pozwoli nam zachować nieregularny, naturalny wygląd cegły. Oczywiście technikę docięcia musimy dobrać odpowiednio do materiału z jakiego wykonany jest nasz produkt.
Gdy wybierzemy cegłę bez fugi, czyli taką przy której fugowanie jest niezbędne, będziemy musieli zdecydować się na jeden z dwóch sposobów wypełnienia szczelin.
Przy pomieszczeniach wymagających, czyli właśnie takich jak kuchnia czy łazienka zaimpregnowanie takiej cegły jest krokiem, którego nie możemy pominąć. Impregnacja pomoże nam utrzymać czysty i schludny wygląd ściany.
Że cegła nadaje się do kuchni i łazienki – już wiemy. Wiemy też, że ceglana płytka musi być zaimpregnowana. Ale, czy samo zabezpieczenie impregnatem wystarczy by doczyścić plamy po tłuszczu?
Ja wolałabym tego nie sprawdzać na własnej ścianie i zabezpieczyła bym ją dodatkowo np. szybą, w miejscach ekstremalnie narażonych . Usuwanie tłuszczu będzie wtedy znacznie łatwiejsze a transparentność szkła nie zaburzy naszej aranżacji.