Listwy przypodłogowe – jak wybrać odpowiednie?

Listwy przypodłogowe są „kropką nad i” w każdym wnętrzu. Pozornie mało istotne, dopełniają aranżację i wbrew pozorom ich wybór jest bardzo istotną kwestią dla uzyskania pożądanego efektu finalnego. Jak wybrać listwy przypodłogowe? I jakie opcje mamy do wyboru? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Podejmując decyzję o wyborze listwy przypodłogowej można postawić na jedną z kilku opcji. Każda pozwala uzyskać inny efekt wizualny.

Listwa przypodłogowa dopasowana kolorem do podłóg

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest kolorystyczne dopasowanie listew do wybranego koloru podłóg. Plusem takiego wyboru jest stonowane wykończenie – listwa stapia się z podłogą. Zachowany jest koncept kolorystyczny, a całość ma spójny charakter. Minusem takiego rozwiązania jest optyczne obniżenie wysokości pomieszczenia – zachodząca na ścianę listwa „zabiera” niestety kawałek ściany, to może się negatywnie odbić na ogólnym wrażeniu, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.



Istotną kwestią jest również kolor podłogi – nie zawsze możliwym jest dobranie listew idealnie dopasowanych kolorystycznie do paneli, zwłaszcza jeśli jest to naturalne drewno. W takiej sytuacji dochodzi kwestia wybarwienia nawet w obrębie tych samych gatunków drewna – odcienie mogą się od siebie znacząco różnić, a to nigdy nie wygląda dobrze. Najlepiej więc zamawiać podłogę oraz listwy u tego samego producenta, dbając o to, aby zakupy nie były dzielone na różne partie, to zwiększa szansę dopasowania kolorów.

Listwa przypodłogowa dopasowana kolorem do ścian

Kolor podłóg nie zawsze pozwala dopasować listwy przypodłogowe tak, aby kolor był identyczny. Częstym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest więc kolorystyczne dopasowanie listew do ścian. Listwa przypodłogowa pomalowana tą samą farbą co ściany, pozwala uzyskać bardzo subtelny efekt - stapia się ze ścianą, tworząc bardzo eleganckie wykończenie. Kolor nie musi być identyczny – doskonale wyglądają również odcienie z tej samej palety kolorów, ale różniące się nasyceniem – wówczas wciąż tworzą wizualnie bardzo zgrabnie dopasowaną całość. To bezpieczny wybór, który daje również większą swobodę w późniejszym doborze pozostałych elementów dekoracyjnych we wnętrzu.

Listwa przypodłogowa dobrana do dodatków

Jeśli nie dopasowujemy listew do podłogi, ani do ścian, można pójść również w kierunku kolorystycznego zgrania listew i dodatków – na przykład wewnętrznych drzwi, futryn, etc. Projektanci wnętrz jak najbardziej dopuszczają opcję przełamania w ten sposób kolorystyki wnętrza, dobierając listwy przypodłogowe w zupełnie innym kolorze, niż podłogi lub ściany. Istotne jednak, aby przy takim wyborze wciąż poruszać się w obrębie spójnej kolorystyki i akcentów, które już we wnętrzu są, dzięki temu utrzymujemy kolorystyczną konsekwencję, a w aranżacji nie zapanuje wizualny chaos.

Uniwersalnie lub oryginalnie

Ponieważ we wnętrzach wciąż doskonale ma się eklektyzm i celowe mieszanie stylów, jeszcze jedną metodą doboru listew w aranżacji jest tak zwana „wolna amerykanka”, czyli wycieczka w kierunku mocnych kontrastów. No i na koniec, chętnie wybierany, subtelny uniwersalizm, czyli łatwa w aranżacji biel.

Jeśli listwy mają być białe, to jest to wybór koloru, który jest bardzo wdzięczny i przyjazny w aranżacji. Takie listwy pasują do podłóg brązowych, szarych, białych czy czarnych, pasują do płytek i do paneli, pasują do PVC i do drewna – subtelna biel pasuje do wszystkiego. Ostrożność należy zachować tylko w przypadku doboru do białych podłóg uważając na to, aby odcienie bieli nie gryzły się ze sobą – bo wbrew pozorom jest o to dość łatwo.

Jeśli idziemy w żywe kontrasty, wciąż warto zachować kolorystyczną spójność dbając o to, aby kolor listew korespondował z jakimiś akcentami we wnętrzu. To mogą być drobiazgi w postaci obicia krzeseł czy kanapy, wykorzystanie istniejących w aranżacji odcieni zawsze daje bardziej spójny rezultat estetyczny i wrażenie kontroli nad efektem końcowym.