Remont mieszkania – o czym trzeba pamiętać?

Remont mieszkania lub domu to poważne przedsięwzięcie. Bez względu na zakres, wymaga doskonałej organizacji, przemyślanych decyzji i dobrego planu – żeby to wszystko mogło się w ogóle udać.

Idealnie, jeśli na czas remontu domownicy mogą zmienić chwilowo miejsce zamieszkania. Wówczas do remontowanych pomieszczeń wkracza ekipa profesjonalistów, którzy od rana do wieczora wykonują kolejno wszystkie prace, na koniec jeszcze porządki i gotowe, można się wprowadzić i mieszkać w pięknych, nowych wnętrzach.

Gorzej, jeśli z powodów organizacyjnych wyprowadzka nie jest możliwa. Jak wtedy żyć i w jaki sposób przeprowadzić remont, żeby nie zwariować? Serwujemy kilka przydatnych porad na temat tego, co jest istotne, o czym nie wolno zapomnieć i jak to wszystko ogarnąć, żeby życie podczas remontu nie stało się koszmarem.

Zakres prac

To pierwsze, nad czym trzeba się zastanowić. Czasem remont oznacza drobne poprawki uszkodzeń, malowanie w celu odświeżenia czy wymianę brudnej fugi. Czasem jednak, zakres prac jest gruntowny i oznacza także burzenie lub przestawianie ścian, zrywanie podłogi, układanie kafelków i wiele innych czynności. Ustalenie pełnego zakresu prac jest również niezbędne z punktu widzenia ekipy, która ma się remontem zająć. Do wyceny, podpisania umowy czy zaplanowania budżetu konieczna jest wiedza, co będzie wykonywane.

Kluczowa kolejność

Podczas przygotowywania zakresu prac z fachowcem, kolejność wyłania się sama. Harmonogram jest niezwykle istotnym elementem, pominięcie pewnych etapów sprawi, że po wykonaniu innych, nie będzie można już do nich wrócić.

Elementy, które wymagają pierwszeństwa, zwłaszcza przy gruntownych remontach, to wymiana instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej czy grzewczej – to rzeczy, które muszą zostać ukryte, nie da się więc ich wykonać po położeniu płytek. Ocena stanu ścian, stropów czy futryn oraz ustalenie, czy potrzebne jest wyburzanie lub przestawianie ścian, to również etap z początku prac. Ocena podłogi i ustalenie, czy ma nastąpić jej wymiana ze zrywaniem, cyklinowanie czy też tylko zakrycie starej nową – ma istotne znaczenie w kolejności wykonywanych czynności. Prace wykończeniowe – gładzie, malowanie, układanie paneli, płytek – to elementy zdecydowanie bliżej końca. Finałowe czynności to listwy podłogowe, listwy wykończeniowe, fugi i drobiazgi dekoratorskie.



Harmonogram to bardzo ważny element, decydujący o sukcesie lub jego braku. Błędy popełnione na etapie ustalania kolejności mogą niestety być niemożliwe do naprawienia.

Dobry plan i notatki

Forma notatek może być dowolna – podręczny notes, kalendarz internetowy lub specjalny, remontowy planner z narzędziami do kosztorysowania, każdy powinien wybrać to, co w jego przypadku sprawdzi się najlepiej. Prace rozplanować należy w uzgodnieniu z fachowcem (chyba, że remont wykonuje się samodzielnie), uwzględniając konieczną kolejność, prace remontowe trzeba rozpisać punkt po punkcie. Do każdego z nich dodać listę zakupów lub czynności (pozwolenia, formalności), które trzeba będzie zrealizować. Zarówno przy liście prac do wykonania, jak i przy punktach zakupowych należy wpisywać poszczególne kwoty cząstkowe – to pozwoli sporządzić miarodajny kosztorys i oszacować możliwości finansowe. Na tym etapie można jeszcze zmienić zakres – jeśli okaże się, że planowany remont np. przekroczył dostępny budżet.



Realizacja

Kiedy zakres został ustalony, plan sporządzony, a kosztorys podliczony, można podpisać umowę z wykonawcą i zabrać się za realizację. Jeśli domownicy się nie wyprowadzili, a remont trwa we wnętrzach, w których toczy się życie, trzeba zadbać o zabezpieczenie tego, co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach. To wbrew pozorom dość czasochłonne zajęcie, które wymaga również ujęcia w kosztorysie – choć mogłyby się wydawać nieznaczące, koszty ponoszone na folie bąbelkowe, kartony czy folie ochronne, sumarycznie potrafią niemiło zaskoczyć. Jeśli natomiast nie zadba się o zabezpieczenie mebli i przedmiotów użytkowych, po pierwsze cenne rzeczy mogą się łatwo zniszczyć, a po wtóre, porządkom nie będzie końca.