Rośliny idealne – wybierz pod kątem indywidualnych potrzeb

Kwiaty odmieniają wnętrza – są niezastąpioną ozdobą, nic innego nie dodaje klimatu tak, jak odpowiednio dobrane rośliny. Jak wybrać te najpiękniejsze, dostosowując je do własnego stylu życia i potrzeb, tworząc z nimi harmonijną relację?

Wybór roślin do domu może być trudniejszy, niż by się mogło pozornie wydawać. Muszą dobrze wyglądać i pasować do charakteru oraz stylu wnętrz, czyli idealnie wpisać się w aranżację. Muszą być dobrane pod kątem potrzeb pielęgnacji – wymagająca codziennych zabiegów roślina nie sprawdzi się w przypadku opiekuna, który nie chce swoim doniczkowym przyjaciołom poświęcać uwagi częściej, niż powiedzmy raz w tygodniu. W końcu, muszą spełniać określone wymogi, jeśli w domu są alergicy czy wrażliwe dzieci – nie wszystkie rośliny są neutralne i bezpieczne i wielu z nich lepiej unikać. Wart pamiętać też o donicach, to będą łącznikiem miedzy roślina a pomieszczeniem, na poniższym zdjęciu widać jak można wpasować nasze rośliny używając donic betonowych i ceramicznych, różne kształty od cylindrycznych po nieregularne, gładkie lub z wzorem.

Duże zrobią większe wrażenie

Choć małe kwiatki są mniejszą inwestycją, łatwiej je kupić od tzw. ręki, to jednak największe wrażenie wizualne robią te duże, w ogromnych donicach. To one są – same w sobie – prawdziwą ozdobą. Świetnie wyglądają w przestronnych pomieszczeniach. Co więcej, dodadzą zdrowia mieszkańcom – świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza z toksyn, alergenów, no i kojąco działają na zmysły – otoczenie zieleni uspokaja.

Rośliny do przestronnych salonów: okazałe palmy i figowce. Ich spektakularne gabaryty i majestatyczna dostojność, dodadzą splendoru każdemu wnętrzu.

Dobieraj do pomieszczenia

Istotnym jest, do jakiego pomieszczenia szukasz kwiatów. Jeśli ma to być salon, sprawdzą się okazałe rośliny w dużych, pięknych kompozycjach. Jeśli chcesz ukwiecić swoją kuchnię, musisz poszukać czegoś mniejszego. Ze względów praktycznych, w kuchni najlepiej sprawdzają się rośliny jadalne – zioła. Pięknie wyglądają, ale również są kuchennym pomocnikiem i pozwalają doprawiać i dekorować dania od ręki. Łazienkę możesz ozdobić roślinami, które potrzebują niewiele światła, ale za to sporo wilgoci. Natomiast małe pokoje najlepiej dekorować mniejszymi gabarytowo roślinami w niewielkich kompozycjach.

Rośliny do kuchni: bazylia, mięta, oregano, tymianek, pomidory koktajlowe i ulubione gatunki mini papryczek.

Rośliny do łazienki bez okien: cibora, dracena, aglaonema, kalatea lub odmiana storczyka – falenopsis.

Rośliny do małego pokoju: idealnie pasują rośliny z rodziny kaktusów – mają niewielkie wymagania i potrzebują małej przestrzeni, zgrabne storczyki lub drobnolistny, upięty na patyku bluszcz.

Rośliny dla dzieci i alergików

Na szczególne potrzeby, w przypadku tych, których układ oddechowy jest wrażliwy, a nieodpowiednio dobrane rośliny kończą się kichaniem, łzawieniem i złym samopoczuciem, jest bogata gama roślin doniczkowych, które nie wywołują reakcji alergicznych. Żeby mówić o bezpieczeństwie w takim aspekcie, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Rośliny powinny mieć spore, gładkie liście – chodzi o gromadzenie się kurzu, który na kwiatach osiada tak samo, jak na meblach, natomiast jego nadmiar (trudny do usunięcia) spotęguje reakcje alergiczne. Osoby wrażliwe nie powinny również wybierać roślin, które potrzebują dużo wilgoci. W takim podłożu łatwo o zarodniki pleśni, które dostając się do dróg oddechowych, wywołają ostrą reakcję alergiczną. Należy również unikać roślin pylących, wydzielających podczas kwitnienia intensywne zapachy oraz wydzielających soki.

Rośliny dla alergików, dzieci i osób wrażliwych: skrzydłokwiat, falenopsis, filodendron, aglaonema, dracena lub aloes.

Na balkony i tarasy

Jeśli pragniesz ozdobić swój balkon lub taras, upewnij się, jaką przestrzenią dysponujesz i sprawdź, jakie jest nasłonecznienie. Inne gatunki roślin dobierzesz na balkon, na którym przez cały dzień operuje słońce, a inne w zacienione przestrzenie. Warto postawić na rośliny, których nie lubią owady – takie kwiaty doniczkowe mogą stanowić doskonałą oręż w walce z uciążliwymi komarami. Warto również pamiętać o odpowiednim doborze donic, tu najlepiej sprawdzają się donice betonowe, w zależności od wielkości rośliny mogą być duże prostokątne jaki i małe doniczki.

Rośliny na balkony i tarasy: surfinia (lub słońce i półcień, wymaga częstego podlewania – nawet 2 razy dziennie), bidens – uczep rózgowaty (kwitnąca na żółto, urokliwymi, drobnymi kwiatkami roślina, która uwielbia słońce i nie boi się ani deszczu, ani wiatru), bakopa (mocno się rozrasta w długich pędach do 0,5m, pięknie wygląda w wiszących kompozycjach, potrzebuje dużo wilgoci i słońca lub półcienia).

Rośliny odstraszające owady: lawenda – wabi motyle, ale przepędzi komary i meszki, mięta – można ją z powodzeniem uprawiać w kuchni i na balkonie, komarzyca – odstrasza komary silną wonią naturalnych olejków eterycznych, kocimiętka – skutecznie odstrasza uciążliwe owady.