Listwy przypodłogowe – rodzaje i właściwości – zostań specjalistą!

Dziś bierzemy na tapetę polistyrenowe oraz poliuretanowe listwy przypodłogowe. Sprawdzamy jakie są między nimi różnice i jakie mają właściwości. Kiedy już poznamy je bliżej, wybór listwy, która spełni wasze oczekiwania stanie się niezwykle prosty. Zapraszamy!

Polistyren

Polimer, z którym w Polsce mieliśmy do czynienia jeszcze w okresie przed wybuchem II Wojny Światowej. W uproszczeniu jest po prostu tworzywem sztucznym. Powstaje w procesie polimeryzacji styrenu. To tworzenie związków wielocząsteczkowych w reakcji chemicznej, w wyniku której monomery związków łączą się w makrocząsteczkę. Bez dodatków (które w procesach tworzenia tworzyw sztucznych dodaje się do polistyrenu) ma postać bezbarwnego termoplastu. Poddaje się formowaniu po stopieniu i ma finalnie dość niską elastyczność. Dzięki właściwościom – między innymi dość niskiej temperaturze mięknienia, stosunkowo łatwo można go formować wtryskowo w dowolnie złożone kształty. Spectrum jego wykorzystania jest niezwykle szerokie: od produkcji szczoteczek do zębów, części wykorzystywanych w elektrotechnice, w procesie wyrobu biżuterii, przez tworzenie pudełek i opakowań, aż po elementy zabawek.



Najpowszechniej znaną formą wykorzystania polistyrenu jest jednak produkcja doskonale znanego wszystkim styropianu. Styropian jest spienioną formą polistyrenu i otrzymuje się go w procesie ogrzewania parą wodną granulatu polistyrenowego. I to ta właśnie forma interesuje nas najbardziej – bo to z niej powstają polistyrenowe listwy przypodłogowe.

Listwy polistyrenowe – właściwości

Posiadają wiele atutów, za sprawą których są częstym wyborem klientów poszukujących wytrzymałych, wysokiej jakości listew w dobrej cenie. Ich koszt nie jest wprawdzie zbyt niski (w porównaniu z listwami MDF), ale za to wybór wzorów (form, kształtów i gabarytów) – jest niezwykle szeroki.

Mocne. Listwy przypodłogowe polistyrenowe powstają z polistyrenu o bardzo dużej gęstości. Nie mają luźnej i kruchej struktury zwykłego styropianu. Ich wytrzymałość oraz twardość można porównać do wysokogatunkowego drewna.

Łatwe w montażu. Polistyren jest bardzo przyjaznym w obróbce materiałem. Listwy polistyrenowe można docinać i dopasowywać do indywidualnych potrzeb bez szczególnie zaawansowanych narzędzi. Listwy po przyklejeniu maluje się na dowolny kolor (pierwotnie są tylko zabezpieczone farbą podkładową), skutecznie ukrywając miejsca łączeń.

Wytrzymałe. Zamontowane w odpowiedni sposób listwy polistyrenowe przez bardzo długi czas prezentują się doskonale, nie ulegając zniszczeniom pod wpływem czasu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a kolor można odświeżyć w dowolnym momencie malując listwę wraz ze ścianą.

Poliuretan

To polimer, który wytwarzany jest w procesie polimeryzacji izocyjanianów z poliolami. Wykorzystywany jest bardzo szeroko przy tworzeniu elastycznych włókien, w przemyśle obuwniczym, w produkcji części samochodowych oraz pianek bardzo różnego zastosowania. Rodzajem poliuretanu, który interesuje nas najbardziej są właśnie te ostatnie. Pianki poliuretanowe mają różną gęstość, właściwości oraz trwałość. Znamy je bardzo dobrze z przemysłu meblarskiego (gąbki, materace, wypełnienia tapicerskie), samochodowego, obuwniczego, tekstylnego czy branży budowlanej.

Ciekawe właściwości pozwalają tworzyć z pianki poliuretanowej elementy dowolnej wielkości, nawet w najbardziej skomplikowanych kształtach. Dzięki temu na przykład sztukateria może być wytwarzana nawet w najbardziej zaawansowanych projektach wzorniczych.

Listwy poliuretanowe – właściwości

Uniwersalne. Listwy z tworzywa sztucznego dostępne są w różnych klasach elastyczności, można więc śmiało dostosować je do indywidualnych potrzeb, również w przestrzeniach obłych – na łukach.

Wytrzymałe. Listwy poliuretanowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie odkształcają się i nie tracą z czasem swoich właściwości. Nawet po wielu latach wciąż wyglądają doskonale, a ich kolor można odświeżyć w dowolnym momencie malowaniem.

Łatwy montaż. Listwy przypodłogowe poliuretanowe są bardzo przyjazne w montażu. Wystarczy klej montażowy. W łatwy sposób można docinać potrzebne odcinki listew i łączyć je ze sobą, a miejsca łączeń zgrabnie ukryć pod warstwą farby akrylowej lub lateksowej.