Oświetlenie – drobiazg? Nie, to znaczący element wystroju!

Pomijane często w poradnikach dekoratorskich, zostawiane w procesie decyzyjnym na koniec, traktowane nieco po macoszemu – oświetlenie. To prawda, jest mniej znaczące, niż meble, nie wysuwa się na pierwszy plan, ale jednocześnie jest bardzo istotne. Z praktycznego punktu widzenia, pełni rolę zastępczą dla naturalnego światła, pozwala czuć się komfortowo, dodaje ciepła i przytulności i umożliwia wykonywanie wielu czynności po zmroku. Ale to nie koniec, bo oprócz tego, pełni również rolę dekoracyjną. Dobrze dobrane oświetlenie potrafi odmienić zupełnie charakter wnętrza, dodać mu atrakcyjnego szlifu, przyciągnąć uwagę niebanalną formą lub po prostu dopełnić całość, spójnie wpisując się w wybrany styl.

Dziś rozbierzemy światło na czynniki pierwsze i sprawdzimy, na co trzeba zwrócić uwagę dokonując zakupowych wyborów.

Rozmieszczenie ma znaczenie

Planując rozkład i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń wiemy, jakie mają pełnić role. Nastrój, klimat oraz – co w zasadzie najważniejsze –aspekt praktyczny, związany z jasnością, jaką chce się uzyskać – to determinanty rodzajów lamp, które powinniśmy wybierać.

Oświetlenie występuje bowiem w różnych formach – rozproszonej lub kierunkowej – punktowej. Może mieć różne natężenie czy barwę. A różne typy oświetlenia można – i powinno się – ze sobą łączyć, uzyskując pożądane efekty.

źródło: Umage

W każdym pomieszczeniu dostępne powinno być rozproszone oświetlenie ogólne. Nie powinno być zbyt mocne i rażące, powinno raczej dawać ogólne wrażenie jasności, której poziom zależeć musi od oczekiwań. Ponadto, w miejscach, które tego wymagają – biurko, kuchenny blat roboczy, stół jadalny, kącik do czytania, toaletka, etc. – powinny być zlokalizowane punkty kierunkowe, doświetlające określony obszar. Dodatkowo, popularne i chętnie wykorzystywane są stonowane punkty, które pozwalają sterować nastrojem z pomocą przytłumionego, klimatycznego światła – lampki nocne, kinkiety z żarówkami o słabej mocy, wbudowane, podsufitowe listwy oświetleniowe, itp.

Doświetlanie konkretnych stref podyktowane powinno być ergonomią i przemyślanymi funkcjami, jakie mają pełnić. Źle podjęte decyzje spowodują szereg niedogodności, dyskomfort i uniemożliwią niektóre czynności, które wymagają dobrego światła.

źródło: Umage

Salon. Ponieważ to zwykłe miejsce, w którym spotyka się cała rodzina, należy zadbać o różne potrzeby na różne okazje – mocnego, rozproszonego oświetlenia podczas wspólnych gier, oświetlenia kierunkowego np. na stół jadalny podczas obiadu i rodzinnych uroczystości oraz przytłumionego, przytulnego światła, towarzyszącego np. podczas wieczornych seansów filmowych. Równocześnie oczywiście, każdy z punktów świetlnych powinien ze sobą współgrać stylem i stanowić ozdobę aranżacji wnętrza.

źródło: Umage

Kuchnia. Tu potrzebne jest dość jasne światło ogólne, które pozwoli w wygodny sposób przygotowywać posiłki o różnych porach dnia. Dodatkowo, bardzo wygodne są kierunkowe punkty świetlne nad blatami roboczymi – zwykle pod szafkami, które rozświetlają ograniczoną przestrzeń, na której chcemy lepiej widzieć.

źródło: Umage

Pokój dziecięcy. Dzieci potrzebują zwykle trzech rodzajów oświetlenia. Głównego – rozświetlającego równo całe pomieszczenie, punktowego – skierowanego na biurko czy stolik (tu sprawdzi się także dobra lampka biurkowa), na którym dziecko odrabia lekcję, bądź rysuje oraz przytłumionego – wykorzystywanego wieczorami, podczas codziennych rytuałów przed snem.

źródło: Umage

Sypialnia. Tu rzadko potrzebne jest jasne światło ogólne – chyba, że sypialnia jest równocześnie pomieszczeniem dziennym. Jeśli jednak nie, wystarczy niezbyt jasne, neutralne w odcieniu oświetlenie ogólne, które dodatkowo może mieć we włącznikach funkcję ściemniania. Konieczne są także lampki nocne – w dwuosobowej sypialni nieodzowne są dwie - z których można korzystać rozdzielnie i niezależnie. W zależności od preferencji i potrzeb, lampki mogą mieć charakter przytłumionego, ściemnionego, nastrojowego światła lub jasnego, ale punktowego, jeśli ich użytkownicy lubią przed snem w łóżku czytać.

źródło: Umage

Gabinet. Tu rozproszone oświetlenie wpływa na jakość pracy i samopoczucie, musi być jasne i równomiernie doświetlać całe pomieszczenie. Poza ogólnym, konieczne są kierunkowe punkty świetlne, skierowane na stanowisko robocze – blat biurka, deskę kreślarską, etc.

źródło: Umage

Łazienka. Tu zaleca się montowanie stosunkowo jasnego oświetlenia rozproszonego i dodatkowych, punktowych źródeł światła – np. przy lustrze. Do nastrojowych kąpieli sprawdzają się także lampki czy kinkiety, budujące klimat przyciemnionym światłem.

źródło: Umage

Funkcjonalne oświetlenie dodatkowe. Oświetlenie może pomagać również w wielu miejscach, ułatwiając wiele czynności – szafach, schowkach, głębokich szufladach, schodach czy listwach przypodłogowych. Dzięki takim punktom świetlnym, mieszkanie nabiera zupełnie nowego charakteru funkcjonalnego, a życie staje się o wiele wygodniejsze.

źródło: Umage

Dekoracyjnie i z pomysłem

Przemyślenie miejsc, w których mają się znaleźć źródła światła to jednak nie koniec decyzji, które w związku z oświetleniem trzeba podjąć. Kolejnym krokiem jest wybór lamp i ich styl. A producenci dbają o to, aby możliwości były nieograniczone. Wiszące, stojące, ścienne, wbudowane – to propozycje rodzaju lamp. Ale idąc dalej, pojawia się ich styl – od klasycznych, przez nowoczesne, aż po wyjątkowo oryginalne i przyciągające uwagę modele o bardzo niebanalnym wzornictwie. Puść wodze fantazji i wybieraj z pomysłem. Baw się designem i sprawdź, jak mocno możesz wpłynąć na efekt wizualny we wnętrzu, wykorzystując do tego same lampy.

źródło: Umage

Świetlne know-how

A teraz kilka podpowiedzi, czyli oświetlenie w pigułce:

  • Nie wybieraj zimnych kolorów oświetlenia tam, gdzie chcesz uzyskać przytulny efekt. Zimne oświetlenie jest jasne, dość dobrze rozświetla przestrzeń, na dłuższą metę jest jednak dla oczu dość męczące i trudno przy nim wypoczywać.

  • Przemyśl plan oświetlenia na etapie projektowania wnętrza, dając sobie możliwość odpowiedniego rozlokowania punktów świetlnych i włączników. Stojącą lampę można postawić w każdym momencie, ale o włącznik ścienny już nie tak łatwo.

  • Zadbaj o wygodę użytkową, w holach, przedpokojach i korytarzach zaplanuj tzw. włączniki schodowe, które pozwalają użytkować ten sam punkt świetlny z poziomu dwóch osobnych włączników, zlokalizowanych w dwóch różnych miejscach (np. na dwóch końcach korytarza lub – jak wskazuje nazwa - na dwóch kondygnacjach przy schodach).

  • Pamiętaj, że kolor światła, a także lampy, z której pada, wpływa na kolor oświetlanych powierzchni. Ciemny, zabudowany abażur na pewno da mniej światła, niż szklana, otwarta lampa.

  • Eksperymentuj z wzornictwem, kolorem i fakturą wybieranych lamp – dostępne modele, wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych we wszystkich kolorach, drewna, metalu, a nawet betonu, piór i zwiewnych tkanin, dają nieograniczone możliwości aranżacyjne – wykorzystaj ich ogromny potencjał.