Wybór i montaż listew przypodłogowych – jak to zrobić?

Listwy przypodłogowe są nieodzownym elementem wykończeniowym. Dodają pomieszczeniu charakteru i estetyczności oraz pasują do każdego materiału z jakiego zrobiona jest podłoga. Dlaczego? Dlatego, że oferta na rynku jest naprawdę spora. Możemy z łatwością dobrać listwy pasujące do podłóg drewnianych, z paneli winylowych czy z gresu.  

Podstawowy podział, jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonane są listwy to:

  • Drewno
  • MDF
  • Tworzywo sztuczne m.in. polistyren, poliuretan, polyforce

Listwy wykończeniowe podkreślają dwie płaszczyzny - ścianę i podłogę. Poprzez dobrze dobraną listwę można zatuszować niedoskonałości jak również podkreślić proporcje pomieszczenia. Przy małych i niskich wnętrzach lepiej będą się prezentować niższe i węższe listwy. Standardowe przestrzenie dobrze podkreślić listwami o wysokości do 8 cm, a w mieszkaniach, gdzie wysokość ścian przekracza 2,5m sprawdzą się listwy powyżej 10 cm.

Do czego służą listwy przypodłogowe? 

Listwy przypodłogowe to elementy sztukaterii, mające zastosowanie dekoracyjne. Montując je można również ukryć nieestetyczne otwory przy ścianach, co znacznie poprawia aranżację całego wnętrza. Mają za zadanie: zakryć szczeliny lub/i przewody, chronić przed zabrudzeniami, pełnić element dekoracyjny. Pozwalają na dokładne wykończenie miejsca, w którym styka się podłoga ze ścianą. Dodatkowo chronią ściany przed zabrudzeniami związanymi z prozą życia codziennego : mycie podłóg czy dziecięca zabawa. Warto też zdecydować się na poprowadzenie przewodów elektrycznych właśnie w listwach – wygląda to estetycznie. 

Kolor i tworzywo. Jak to ugryźć? 

Jest wiele czynników, które wpływają na te wybory. Zacznijmy od tworzywa. Tu powinniśmy się kierować materiałem z jakiego wykonana jest podłoga:

Podłogi drewniane = listwy drewniane/mdf
Panele z tworzywa sztucznego = Listwy z tworzywa sztucznego
Gres = listwy drewniane lub z tworzywa sztucznego

Oczywiście nie są to sztywne i jedyne, słuszne zasady! Możemy łączyć materiały dowolnie, według własnej estetyki. Pamiętajmy natomiast , że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności listwy powinny być przystosowane czyli wilgocioodporne. Dzięki temu listwy nie napęcznieją , pozostaną w nienaruszonym stanie i dłużej będą cieszyć nasze oko. 

Kolor.

W zależności od oczekiwanego efektu możemy położyć listwy, które stworzą z podłogą i ścianami harmonijne i spójne wnętrze. Jeśli chcemy powiększyć optycznie powierzchnię podłogi to idealnym wyborem będzie listwa pod kolor paneli czy płytek. Jeśli natomiast chcielibyśmy wydłużyć pomieszczenie, najlepiej dobrać listwy do koloru ścian. Nie powinno to sprawić większego problemu, ponieważ większość producentów ma taką usługę w swojej ofercie. Można zamówić listwy w dowolnym kolorze z palety RAL lub NCS. 

Pomiar i montaż.

Wiele elementów prac wykończeniowych można wykonać samodzielnie – bez korzystania ze wsparcia fachowców, obniżając w ten sposób koszty remontu. Podpowiemy, w jaki sposób dokonać pomiarów przed zakupem listew przypodłogowych.


Można to zrobić na dwa sposoby – w nowszym budownictwie powinien wystarczyć plan mieszkania/domu, na którym precyzyjnie oznaczone zostały wymiary poszczególnych ścian i pomieszczeń. Wówczas sumujemy wartości, a od uzyskanego wyniku odejmujemy drzwi, wyjście na balkon czy stałe zabudowy meblowe, za którymi przyklejenie listwy utrudniłoby dosunięcie mebla do ściany. Do uzyskanego wyniku dodajemy około 10% zapasu na ewentualne błędy montażowe.

W starszym budownictwie zalecamy pomiary ręczne – z miarką w dłoni. Do pomiarów potrzebne są jedynie trzy narzędzia:

  • Miarka
  • Kartka
  • Ołówek

W pierwszym etapie należy starannie wymierzyć obwód każdego pomieszczenia, w którym chcemy zamontować listwy. Uzyskany wynik po prostu sumujemy, uzyskując dość precyzyjną informacje o potrzebnym metrażu listew.

Korekta wyniku

Żeby uniknąć sytuacji zakupu zbyt dużej ilości listew przypodłogowych, odejmujemy z wyniku te miejsca, w których montaż listwy jest zbędny. To na przykład drzwi wewnętrzne, drzwi tarasowe, meble, które zajmują stałe miejsce (zwłaszcza meble typu: szafki kuchenne, szafy w zabudowie, etc.).

Margines zapasu

Do uzyskanego wyniku dodajemy margines zapasu, który zabezpieczy nas przed drobnymi błędami pomiarowymi oraz uszkodzeniami podczas docinania fragmentów listew. W praktyce dodany zapas powinien wynosić około 10% uzyskanej w pomiarach długości.


Po zakupie listew, ale przed rozpoczęciem montażu, należy zaplanować prace. Rozdzielmy listwy i przypiszmy je poszczególnym ścianom. Często zdarza się, że pozostały po docięciu do jakiejś ściany kawałek listwy z powodzeniem wystarcza na krótki odcinek w innym miejscu (bez konieczności przecinania kolejnej długiej listwy).

Docięcie

Najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie skrzynki uciosowej.  Przy kątach prostych końcówki listew należy dociąć pod kątem 45 stopni w odpowiednią stronę - w zależności od tego, czy chcemy uzyskać narożnik wewnętrzny, czy zewnętrzny. 

Montaż

Przyklejamy i łączymy ze sobą listwy. Jeśli wybraliśmy listwy z tworzywa sztucznego pasującymi do nich akcesoriami są: klej montażowy oraz klej do wykonywania łączeń. Dociskamy profile do ściany a następnie do siebie i zdejmujemy nadmiar kleju przed jego utwardzeniem. Na koniec listwy możemy pomalować farbą ścienną, bez rozpuszczalników, której odcień będzie nam najbardziej odpowiadał. 



Przy listwach drewnianych czy z mdf wybieramy chemię pasującą do danego tworzywa. Jeśli wybierzemy listwy lakierowane, możemy zamówić korektor do maskowania łączeń w identycznym kolorze co listwa. 

Jakie listwy przypodłogowe najlepiej wybrać? Takie, które będą spełniały nie tylko nasze estetyczne oczekiwania, ale będą również funkcjonalne i praktyczne. Warto też zwrócić uwagę na finanse. Niestety rzadko te najtańsze produkty są dobrej jakości. Wtedy warto poszukać produktu w dobrym gatunku i konkurencyjnej cenie w np. sklepie internetowym. Przy wyborze, miejmy na uwadze rozmiary i kolorystykę pomieszczenia. Pamiętajmy o wilgotności i stopniu narażenia na czynniki mechaniczne. Dobierzmy materiał tak, aby pasował do materiału z którego wykonana jest podłoga. Eksperci radzą by wybrać niskie, kształtne profile lub ćwierćwałki do ciemnych podłóg a wyższe listwy do jasnych. Dzięki temu unikniemy ostrego kontrastu oraz optycznego ścieśnienia wnętrza. Listwy przypodłogowe powinny także współgrać ze stolarką wewnętrzną. Bezpiecznym rozwiązaniem jest biała ościeżnica, która tak samo sprawdzi się we wnętrzu w stylu klasycznym jak i nowoczesnym, a z białymi listwami stworzą harmonijną całość. Innym, równie dobrym wyborem jest połączenie listwy ze ściana poprzez użycie tego samego koloru. 

Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie te przesłanki, nic nie stanie nam na przeszkodzie w dobraniu idealnych dla nas listew przypodłogowych. Będą one długi czas spełniały swoją funkcję i dekorowały wnętrza naszych domów i mieszkań.  

Architekci zgodnie twierdzą, że moda na sztukaterię podłogową powróciła na dobre!