Letnie przyjemności – wybieramy najlepsze leżaki na rynku

Dziś – w zgodzie z porą roku – przeglądamy ofertę leżaków, szukając najlepszej opcji na ogrodowy wypoczynek. Porządny leżak bardzo skutecznie umili czas spędzany na trawie, pozwoli oddać się przyjemnościom relaksu, ale również – jak na dobry mebel przystało - ozdobi przestrzeń i przetrwa niejeden sezon w doskonałej formie. Przedstawimy wam kilka opcji, kilka gadżetów i dodatków, na które warto postawić, szukając leżaka innego, niż wszystkie. Wybierz model najlepszy dla siebie.

Leżak na stelażu

Ładny, zgrabny i wyjątkowo stabilny. Bo to poważny problem, kiedy leżakowi nie można zaufać i chwieje się na nie zawsze równej powierzchni. Ten typ leżaków opiera się na konstrukcji bardzo solidnych stelaży z rozstawionymi szeroko nogami. Może śmiało stać na tarasie lub trawniku. Konstrukcja stelażowa dodaje mu również wizualnego uroku – jest elegancki. Zwykle wyposażony w miękkie poduszki, które czynią relaks niezwykłym doznaniem. Wybierając ten typ leżaków, warto zwrócić uwagę na wymiary krzesła – najwygodniejsze są takie, które pozwalają swobodnie wyprostować nogi. Przedstawiony model to coś pomiędzy leżakiem, a hamakiem – czy może być wygodniej?

Leżak obrotowy

Pozornie podobny do poprzednika, ale jednak nie do końca. To fotel – leżak na stelażu, ale z ciekawym udogodnieniem. Jest obrotowy. Pozwala to wygodnie ustawiać jego pozycję wraz ze zmianą lokalizacji słońca na niebie. Zważywszy na stabilną, solidną wagę leżaka (to mocna i dość ciężka konstrukcja), to bardzo wygodna opcja, która nie wymaga siłowania się z leżakiem przy chęci zmiany pozycji. Reszta atutów tego typu leżaków, podobna, jak wyżej. Czyli stabilna rama na szeroko rozstawionych nogach, które radzą sobie zarówno na twardym podłożu tarasu, jak i nie do końca równej trawie. Miękkie poduchy to absolutne must have w leżaku – bo jak inaczej wypoczywać wygodnie?

Leżak z parasolem

Tym razem, chcielibyśmy zwrócić uwagę na inny detal. Pozostajemy przy leżakach na stelażu – choć tu prezentujemy inną, ale nadal bardzo stabilną i solidną konstrukcję stalowej ramy, podkreślamy wagę parasola. Ustawianie ogrodowego (wolnostojącego) parasola względem leżaka w ogrodzie bywa męczące. A ponieważ na dłuższą metę, wypoczynek na słońcu nie jest ani zdrowy, ani komfortowy, gorąco polecamy modele leżaków, które posiadają parasol. Można je oczywiście ustawić tak, żeby się opalać, ale można również wykorzystać wielką moc małego parasola i zapewnić sobie podczas relaksu kojący cień. To bardzo praktyczny dodatek.

Leżak z regulacją

Zmniejszamy gabaryty. Tego typu modele są zgrabniejsze, zajmują mniej miejsca, utrzymując wciąż tak samo wysoką stabilność. Dzięki mniejszym rozmiarom, oprócz trawników, ogrodów i dużych tarasów, zmieszczą się również na balkonie. Na co jeszcze chcielibyśmy zwrócić uwagę? Na regulację. Ten typ leżaka hamakowego posiada regulację oparcia – podparcia pod plecami oraz podnóżka – czyli części od kolan w dół. Możemy zrobić z niego wygodne, obszerne krzesło leżakowe lub rozłożoną leżankę, podtrzymującą w pełni nogi. Wybierając ten typ leżaka, koniecznie postawcie na sprawdzone, solidne modele, które będą długo służyć, sprawnie działając – w marketowych modelach takich leżaków, system regulacji może się zepsuć dosłownie po kilku razach.

Leżak bujany

Kolejna propozycja jest dla miłośników oryginalności. A co by było, gdyby udało się połączyć wygodny leżak i coś, co kochają wszyscy – bujane krzesło? Bujanie ma podobno naukowo potwierdzoną skuteczność relaksowania – wpływa na nasz układ przedsionkowy, sprawiając, że emocje się wyciszają, wspierana jest koncentracja, stymulowany rozwój intelektualny oraz – uwaga – wzmacniane są mięśnie w całym ciele. Czy może zatem istnieć lepszy sposób na odprężenie, niż połączenie bujaka z leżakiem na zielonej trawie? Chyba nie…

Leżak dwuosobowy

Creme de la creme, król wśród leżaków, brylant w koronie – leżak dla dwojga, bo w duecie wypoczywa się weselej. A jeśli na podwójnym leżaku zapragniesz wypocząć w pojedynkę, nic nie stoi na przeszkodzie. Podwójny relaks możesz zapewnić sobie metodą klasyczną – stawiając po prostu na zestaw, najlepiej ze stolikiem, na którym spoczną chłodzące drinki z parasolką.



Ale możesz pójść o krok dalej i zaaranżować w swoim ogrodzie przestrzeń godną szlachty. A jeśli jeszcze do tego wybierzesz wersję bujaną (o walorach której napisaliśmy wyżej), to gwarantujemy nieziemską wygodę, nie wiemy tylko, kto na ochotnika zajmie się wówczas koszeniem trawnika).

Leżak nietypowy

W zestawieniu nie może zabraknąć propozycji dla miłośników nietypowych kształtów i niecodziennych aranżacji. Funkcjonalnie, to model zbliżony do leżaka tradycyjnego. Wygodne siedzisko z komfortowym podnóżkiem, stabilna konstrukcja. Wyróżnia go jednak inna, niż wszystkie, rama. Jej kształt na pewno doda uroku w każdym ogrodzie i przyciągnie niejedno zazdrosne spojrzenie.

Leżak klasyczny

Na koniec coś dla miłośników klasyki. Jeśli wszystkie powyższe propozycje wydają wam się zbyt skomplikowane i wymyślne, zawsze można postawić na sprawdzoną, tradycyjną formę klasycznego leżaka. Lekka, ale solidna i stabilna rama (to element, na który koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę), która pozwoli swobodnie korzystać z leżaka na tarasie i trawie. Raczej zgrabna i niewielka forma, która wpasuje się również w mniejszy gabarytowo balkon. No i miękkie, wygodne siedzisko, które zapewni kojący relaks.

źródło zdjęć: wHAMAKu (Vivere)