Konserwacja i pielęgnacja drewnianej podłogi

Drewniane podłogi są piękne, ponadczasowe, dodają stylu i elegancji każdemu wnętrzu, no i mogą przetrwać długie lata. Warunkiem jest jednak ich odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Zadbana podłoga z drewna odpłaca się piękną prezencją, nawet po latach.

Oto eksperckie porady dotyczące pielęgnacji drewnianych podłóg.

Kurz, brud i okruszki

Wiadomo, że podłoga wymaga czyszczenia. Drewno nie może jednak być sprzątane pierwszymi lepszymi środkami. Wiele z nich trwale uszkodziłoby bowiem strukturę surowca. Codzienne, lekkie zabrudzenia najlepiej usuwać zamiatając podłogę szczotką z miękkiego włosia lub odkurzać, wykorzystując do tego szczotkę w odkurzaczu. Należy przy tym używać odpowiedniej końcówki, zwracając uwagę na to, aby nie porysować powierzchni.

Jak myć podłogę z drewna?

Każda podłoga wymaga czasem przetarcia na mokro, które pozwoli pozbyć się plam. Lepiej unikać drewnianych podłóg w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć (np. łazienka) i takich, w których niezwykle łatwo o zabrudzenia (np. kuchnia) – chyba, że to specjalne i przeznaczone do takich powierzchni gatunki drewna. Drewno i woda nie są bowiem duetem, który żyje w przyjaźni. Nadmiar wody i wilgoci powoduje nieodwracalne uszkodzenia struktury – podłoga się odkształca i trudno coś na to zaradzić.

Dlatego do mycia podłogi należy używać specjalnych mopów, które nie wypuszczają wiele wilgoci i dobrze ją zbierają z powierzchni. Jeśli na podłodze wciąż pozostają mokre ślady, dobrze jest przetrzeć je do sucha miękką, chłonną ścierką.

Łagodne środki myjące

Pośród bogatej gamy dostępnych w sklepach środków czyszczących, należy bezwzględnie wybierać wyłącznie te do drewna. Ich skład spełnia normy i dba o to, aby drewno zachowało swoją jakość i strukturę. Zbyt silne, oparte na nieodpowiednich składnikach środki, mogą odbarwić drewno lub uszkodzić jego delikatną powierzchnię.

Do codziennej konserwacji warto wybrać delikatne i łagodne środki czyszczące, w składzie których znajdują się woski, nadające podłodze blasku. Wspierają zabezpieczającą warstwę, dzięki której podłoga jest bardziej odporna na uszkodzenia oraz łatwiej usunąć z niej powierzchowne zabrudzenia.

Konserwacja

Odpowiednia konserwacja pozwala przedłużyć żywotność drewna i sprawia, że nawet po latach, drewniana podłoga wygląda wciąż jak nowa.

Lakierowana podłoga z upływem lat jest zwykle nieco porysowana. Wymaga nowej warstwy lakieru, ale w tym celu, usunąć należy poprzednią. Co 8-10 lat warto więc cyklinować podłogę, usuwając stary lakier i zniszczoną, powierzchniową warstwę drewna. Na to nakłada się nowy lakier, który zabezpiecza drewno i nadaje podłodze szlif wykończeniowy, dzięki któremu znowu wygląda jak nowa.



Olejowana podłoga drewniana również wymaga pewnych zabiegów z upływem lat. Choć na takich podłogach łatwiej usunąć punktowe uszkodzenia, nieco częściej, niż lakierowane drewno, należy ją pielęgnować odpowiednimi olejami, które zabezpieczają drewno i nadają mu piękny wygląd.

Uważaj na zarysowania i wgniecenia

Bez względu na to, czy podłoga jest lakierowana czy olejowana, każde drewno źle znosi tarcie i ciężar dużych gabarytów. Trzeba więc regularnie dbać o to, aby na powierzchni podłogi nie było piasku – to najczęstsza przyczyna zarysowań na drewnianych podłogach. Przy wejściu do domu dobrze jest ułożyć maty do butów, które zatrzymają piasek wewnątrz; należy również zadbać o łapy czworonożnych przyjaciół, na których po spacerach często znajduje się piasek.

Meble i duże przedmioty, które ustawiamy na podłodze dobrze jest zabezpieczyć filcem, którym łatwo i szybko można podkleić nogi i spodnie kanty mebli oraz ciężkich przedmiotów. Wówczas nawet ich przesuwanie, nie uszkodzi podłogi.