Klimatyzacja w domu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

O tym, że lato potrafi dać się we znaki w naszej strefie klimatycznej, nie trzeba już nikogo przekonywać. Temperatury osiągają coraz wyższy poziom, a ich przetrzymanie bez wsparcia chłodzenia, staje się nie do zniesienia.

Dziś poszukamy sposobów na chłód w domu, przyjrzymy się dostępnym opcjom i rozważymy, które z nich są najlepsze.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne, to takie nieco prostsze rodzeństwo klasycznych. Nie wymagają montażu, można je mobilnie przestawiać między pomieszczeniami – wystarczy wypiąć wtyczkę z zasilania. Są stosunkowo tanie w eksploatacji i zakupie, ale dużo mniej wydajne i głośniejsze od tych wbudowanych.

Produkowane są w różnych opcjach i rodzajach do wyboru – split, monoblok, dwu i jednorurowe, pokojowe lub klimatyzery. Większość z nich wymaga możliwości odprowadzenia ciepła na zewnątrz – rura musi być wyprowadzona przez otwór okienny (obudowany odpowiednio, aby ciepłe powietrze nie wracało do pomieszczenia) lub wykutą w ścianie na wylot dziurę. Klimatyzery działają nieco inaczej, zawarty w nich czynnik chłodzący jest taki sam, jak w tradycyjnych klimatyzatorach, ale jego ilość jest znacznie mniejsza, a co za tym idzie – dużo niższa jest również ich skuteczność.



Zdecydowaną wadą klimatyzatorów mobilnych jest ich słabsza – w porównaniu z tradycyjnymi – wydajność oraz hałas, nawet te najcichsze generują go znacznie więcej, niż klimatyzatory wbudowane. Nigdy też nie schłodzą mieszkania tak skutecznie.

Wygrywają jednak ponad wszelką wątpliwość łatwością montażu – bo tego po prostu nie ma – kupiony klimatyzator wnosimy do pomieszczenia, włączamy do prądu i w zasadzie to wszystko, co należy zrobić. No i ceną – ta jest bowiem znacznie niższa.

Tradycyjna klimatyzacja

Jeszcze kilka lat temu, montaż klimatyzacji zarezerwowany był głównie dla biur, sklepów, restauracji i budynków użyteczności publicznej. Ze względu na podnoszące się temperatury, klimatyzacja zawędrowała do domów, a jej ceny unormowały się ze względu na rosnącą konkurencję firm, które się tym zajmują.

Najpowszechniejsze rodzaje klimatyzatorów

Ścienno-sufitowe typu split – najpopularniejsze i dość łatwe w montażu. To klasyczne urządzenie, montowane na ścianie pod sufitem. Nowoczesny design spokojnie wpisuje się w aranżację, nie stanowiąc problemu wizualnego. Jednostka zewnętrzna montowana jest pod oknem, na balkonie lub dachu – w zależności od potrzeb.

Podłogowe – bardziej złożone, wymagające większego zachodu podczas montażu, droższe, ale równocześnie dużo bardziej wydajne. Choć ich cena może odstraszać i ze względu na nią, najczęściej montowane są w biurach, sklepach i wielkopowierzchniowych magazynach, to jego wydajność jest ogromna. No i sprawdzają się tam, gdzie nie ma miejsca na jednostkę ścienną.

Kasetonowe – cechuje je bardzo wysoka wydajność, doskonała jakość dystrybucji powietrza, wymaga jednak montażu podwieszanego sufitu. Klimatyzatory kasetonowe montuje się w przestrzeni podwieszanego sufitu, wykonanego w technologii kasetonowej. Powietrze rozchodzi się 4 kanałami, w 4 strony w równomierny sposób. Ze względu na ogromną wprost wydajność, stosuje się je jednak raczej w przestrzeniach wielkopowierzchniowych.

Plotki o szkodliwości

O klimatyzacji krąży wiele niepochlebnych mitów. Mówi się, że szkodzi alergikom – nie jest to prawdą. Klimatyzacja filtruje powietrze, a co za tym idzie, powietrze pozbawiane jest alergenów, kurzu czy pyłu, jest zwyczajnie czystsze. Modele z wyższej półki zawierają również dodatkowo systemy jonizacji powietrza.

Drugim, bardzo powszechnym mitem jest namnażanie się szkodliwych grzybów i bakterii, które wywołują choroby i infekcje. Jeśli klimatyzator jest odpowiednio użytkowany, czyszczony 2 razy w roku, nic takiego nie ma miejsca. Do konserwacji używa się specjalnych środków grzybobójczych, które bez trudu pokonują problem.

Kwestia chorób wynika natomiast zwykle z niewłaściwego użytkowania. Regulowanie temperatury, tworząc pomiędzy warunkami pogodowymi a tymi w mieszkaniu różnice rzędu 20°C, daje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wywołania infekcji – chorób gardła, zatok, katarów - związanych z szokiem dla organizmu. Jeśli natomiast zachowuje się zdrowy rozsądek i przy upałach ustawia temperaturę około 23-25°C, nic złego nikomu się nie stanie. Optymalna różnica temperatur powinna wynosić około 7°C.

Istotna jest także regulacja kierunku nawiewu i jego prędkości. Doskonale, jeśli lokalizacja klimatyzatora pozwala uniknąć nawiewu „prosto w twarz”. W zupełności wystarcza chłodne powietrze, które uwalniane stopniowo, rozchodzi się łagodnie po pomieszczeniu.

Wiele korzyści

Obok oczywistego komfortu, wynikającego z przyjemnego chłodu i przespanych nocy, klimatyzacja niesie również inne korzyści. Wspomniane już oczyszczanie powietrza, doskonale wpływa na alergików i osoby wrażliwe. Ponadto, klimatyzacja usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, która wcale nie działa dobrze na zdrowie i samopoczucie.

Jak wybrać?

Istotny jest wybór rodzaju klimatyzacji, uwzględniając wielkość pomieszczeń i ich charakter (zamknięte/otwarte) oraz możliwości montażu. Dobrze dobrane urządzenie musi sprostać wydajnościowo wymaganiom i potrzebom. Istotna jest także klasa energetyczna. Poza kosztami montażu, to właśnie prąd jest bowiem głównym (o ile nie jedynym) czynnikiem obciążającym finansowo podczas użytkowania klimatyzacji. Podobnie więc, jak w przypadku innych urządzeń AGD, warto postawić na najwyższą klasę energetyczną.