Jak urządzić wąską sypialnię?

Aranżacja wnętrz jest bardzo przyjemna jeśli mamy do dyspozycji spory metraż i ustawną kubaturę pomieszczeń. Schody zaczynają się wtedy, kiedy okazuje się, że pokój jest wąski, okna ma ulokowane w miejscach, które jeszcze bardziej utrudniają ułożenie i zmieszczenie mebli, a drzwi zupełnie nie wpisują się w koncepcję. Podpowiadamy, jakie rozwiązania można zastosować, żeby stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która wszystko pomieści.

Zmierz i rozrysuj

Aranżację rozpocznij od dokładnych pomiarów. Istotne, aby wnętrze było zupełnie gotowe, wraz z podłogą i wieńczącymi ją listwami. Następnie spróbuj rozrysować plan, który najbardziej ci odpowiada. Jeśli zakupy rozpoczniesz bez takiego przygotowania, trudno będzie wybrać meble, a jeszcze trudniej zyskać pewność, że planowane rozłożenie ma w ogóle szansę się zmieścić.

Na wymiar

Jeśli w ramach tego, co jest dostępne w sklepach, nijak nie jesteś w stanie pomieścić potrzebnych ci mebli, rozważ opcję zamówienia ich na wymiar. Łóżko, toaletka, nocna szafka czy szafa na ubrania, mogą mieć niestandardowe wymiary. Przy małych i nieustawnych przestrzeniach, dobre wykorzystanie każdego centymetra jest kluczem do sukcesu.

Chowane – doskonale dopasowane

Idealnym rozwiązaniem do wąskich pomieszczeń są meble typu „transformers”. Niewielka dzienna kanapa, która po naciśnięciu przycisku w pilocie chowa się, ustępując miejsca stelażowi z materacem na nocny wypoczynek. Chowane biurko, którego blat zamienia się w płaską ścianę, kiedy nie potrzebujemy go używać. Na rynku istnieje mnóstwo bardzo fajnych mebli składanych, których funkcjonalność jest dopracowana w najdrobniejszych detalach i w bardzo przyjazny użytkowo sposób można zamieniać meble dzienne z tymi, potrzebnymi nocą. Ponadto, jeśli ustawną aranżację blokują drzwi wejściowe do pokoju, wymień je na przesuwne – to ogromna oszczędność miejsca.

Dobry design

W aranżacji niewielkich przestrzeni bardzo ważne jest zachowanie kilku zasad, które sprawią, że całość wizualnie nabierze przestronności.



Jasne kolory.
 Do malowania ścian wybieraj pastele i jasne barwy, które rozpraszając światło sprawią, że pokój stanie się jasny, ale również dodadzą mu optycznie metrażu. W takiej samej gamie kolorystycznej wybieraj meble. Ciemne kolory stworzą przytłaczające wrażenie. Jeśli obawiasz się wizualnej monotonii, poszalej z dodatkami – poduchy, koc, kwiaty i drobne elementy wystroju, dodadzą wnętrzu energii.

Paski. Pasy w bardzo fajny sposób zmieniają wizualnie proporcję pomieszczenia. Możesz więc zastosować na wybraną ścianę tapetę w szerokie pasy w pionie – wówczas wydłużysz optycznie ścianę lub poziome, które ścianę poszerzą.


Wysokie lustra.
Lustro w wąskiej i małej sypialni sprawi, że będzie się wydawała o wiele większa. Idealnie, jeśli lustro nie jest samodzielnie stojącym meblem, a wbudowane jest np. w drzwi szafy, stanowiąc wysokie skrzydło – od podłogi, do sufitu.

Dobre oświetlenie. Ciasne wnętrza miewają niewielkie okna. Zadbaj o to, żeby przestrzeń była dobrze doświetlona – jeśli nie zapewnią tego okna, uzupełnij braki sztucznym oświetleniem, dopasowanym do różnych potrzeb – główna lampa górna, lampka nocna, biurkowa, etc.



Prosta forma.
Urządzając małe wnętrze nie możesz przesadzić z dekoracjami i bogato zdobionymi elementami wyposażenia. Nieskomplikowany styl z dobranymi do siebie charakterem dodatkami, sam w sobie będzie stanowił dekorację. Zrezygnuj z przytłaczających zasłon – do okna wybierz rolety lub rolety rzymskie. Wybierz jasny dywan, który wyrówna proporcje i sprawi, że pomieszczenie optycznie będzie wydawało się większe.